Robert Hajšel, europoslanec /SD/. PHOTO: redakcia/red.

Robert Hajšel: Je nepredstaviteľné, že ešte stále 1 z 10 žien čelí násilnému činu

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE.

Poslanci požadujú väčší pokrok v rokovaniach o pravidlách na boj proti rodovo motivovanému násiliu a trvajú na definícii znásilnenia na základe chýbajúceho súhlasu. Podpredsedníčka Komisie Šuica uviedla, že násilie páchané na ženách a dievčatách zostáva jedným z najmenej stíhaných trestných činov v EÚ a je kľúčovou prekážkou pri presadzovaní práv žien.

Zdôraznila pokrok, ktorý sa dosiahol od prijatia stratégie EÚ v oblasti rodovej rovnosti v roku 2020. Uviedla, že EÚ konečne pristúpila k Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a boji proti nemu, známemu ako Istanbulský dohovor, čo je významný krok vpred. Dodala však, že neexistuje jediné riešenie takejto hlboko zakorenenej systémovej otázky, a preto sú nové pravidlá EÚ týkajúce sa boja proti násiliu páchanému na ženách a jeho predchádzaniu tak dôležité. Čas na prijatie tejto smernice pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia v júni 2024, sa kráti. Požiadala preto poslancov a Radu, aby vytrvalo presadzovali pokrok v rokovaniach.

Poslanci hovorili o mnohých ženách, ktoré každoročne prídu o život v krajinách EÚ, často rukami svojich partnerov alebo bývalých partnerov, a vyzvali na stíhanie čo najväčšieho počtu páchateľov, pričom poukázali na to, že žiadna iná trestná činnosť nie je tak rozšírená a napriek tomu relatívne ignorovaná. Poslanci dôrazne vyzvali členské štáty, aby spolupracovali s Parlamentom na dosiahnutí dohody o silných pravidlách boja proti násiliu páchanému na ženách, ktoré by zahŕňali definíciu znásilnenia na základe chýbajúceho súhlasu. Mnohí vyjadrili svoju frustráciu z nedostatočného pokroku v prebiehajúcich rokovaniach a uviedli, že nie sú pripravení prijať pravidlá EÚ, ktoré nezodpovedajú úrovni ochrany v Istanbulskom dohovore. Pýtali sa vlád EÚ, koľko ďalších žien musí zomrieť, kým štáty začnú konať. Podľa poslancov by mali nové pravidlá zahrnúť aj kybernetické násilie a online obťažovanie by sa malo brať vážne.

Viac..  Poľnohospodári zablokovali hranicu Hodonín-Holíč, protestujú proti krokom EK

O red

Odporúčame pozrieť

Vladimír Bilčík: Rusko sa pokúšalo zasahovať do práce Európskeho parlamentu prostredníctvom špiónov. VIDEOBLOG

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Poslanci …

Consent choices