Eugen Jurzyca, europoslanec /SaS, ECR/. PHOTO: European Union 2023.

Eugen Jurzyca: Nová legislatíva prinesie ľahšiu zmenu doktora, porovnanie kvality nemocníc a prístup k zdravotnej starostlivosti v inom členskom štáte

V Európskom parlamente sme odhlasovali nové pravidlá na zefektívnenie prístupu k zdravotným údajom v EÚ. Čo tento návrh v praxi prinesie?

🟢Bude jednoduchšie zmeniť doktora. Údaje v zdravotnej karte budú digitálne a pacient sa rozhodne, komu povolí prístup.

🟢Ľudia budú mať lepší prehľad o kvalite zdravotníckych zariadení. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti (nemocnice) budú totiž povinne zdieľať anonymizované údaje o svojich výsledkoch.

🟢Efektívnejšie zdieľanie údajov na zlepšenie kvality zdravotnej starostlivosti. Nové pravidlá umožnia výmenu anonymizovaných údajov (so súhlasom pacientov), ktoré budú slúžiť na výskum a vývoj liekov a zdravotníckych postupov.

🟢Zjednodušenie prístupu k liečbe v inom členskom štáte EÚ. Pacient bude môcť ľahšie lekárovi v ktoromkoľvek členskom štáte poskytnúť prístup k svojej zdravotnej dokumentácii (napr. snímkom z MRI/CT).

Vnútorný trh EÚ v zdravotníctve zatiaľ veľmi nefunguje. Cezhraničné transakcie tvoria totiž len 0,01 % z celkových výdavkov z verejného poistenia. Som presvedčený, že tieto opatrenia prispejú aj k sfunkčneniu vnútorného trhu v tejto oblasti. To, že návrh bude pre pacientov v EÚ užitočný si myslia aj autori z renomovaného Bruegelu: (Marcus, J.S. et al., 2022, The European Health Data Space, Publication for the committee on Industry, Research and Energy (ITRE)).

Viac..  Peter Pollák v pléne: Nenávisť nekončí len na Facebooku, následky sú reálne skutky

Hlasoval som preto za. Nové pravidlá musia ešte prejsť rokovaniami s Radou. Predpokladám, že platiť začnú v roku 2027.

Eugen Jurzyca, europoslanec /SaS, ECR/.

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE.

O red

Odporúčame pozrieť

Europoslanec Eugen Jurzyca: Banky čaká zmena, budú zavádzať okamžité platby

Zabudli ste poslať faktúru? Vaša banka sa bude musieť prispôsobiť novému systému okamžitých platieb, vďaka …

Consent choices