Diamantový kompozit. PHOTO: TASR - Jason Nadler

EÚ pridala na sankčný zoznam ruskú spoločnosť ťažiacu diamanty

Európska únia pridala na sankčný zoznam ruskú spoločnosť Alrosa, ktorá je najväčším producentom diamantov na svete, ako aj jej šéfa Pavla Marinyčeva. Podľa EÚ ich konanie ohrozuje územnú celistvosť, suverenitu a nezávislosť Ukrajiny. S odvolaním sa na vyhlásenie šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella o tom v stredu informovala agentúra Reuters. „V súlade so zákazom dovozu diamantov, ktorý sme zaviedli v 12. balíku sankcií, dnes EÚ zaradila (na sankčný zoznam) spoločnosť Alrosa a jej generálneho riaditeľa,“ napísal Borrell na sociálnej sieti X.

Členské štáty EÚ schválili dvanásty balík sankcií proti Rusku za vedenie vojny proti Ukrajine ešte 18. decembra. Začiatkom roku 2024 začali platiť obmedzenia dovozu prírodných aj syntetických diamantov, ako aj šperkov z Ruska. Od septembra sa obmedzí aj dovoz ruských diamantov spracovaných v tretích krajinách.

Rada EÚ zdôvodnila zaradenie spoločnosti Alrosa na sankčný zoznam tým, že je najväčšou spoločnosťou na svete, ktorá ťaží diamanty, je vo vlastníctve ruského štátu a zabezpečuje viac ako 90 percent celkovej ruskej produkcie diamantov. „Je teda dôležitou súčasťou hospodárskeho sektora, ktorý poskytuje ruskej vláde značné príjmy,“ uviedla Rada EÚ vo vyhlásení. K rozhodnutiu EÚ sa pridali aj krajiny G7 ((USA, Kanada, Nemecko, UK, Francúzsko, Taliansko a Japonsko) — od 1. januára 2024 nesmú dovážať nepriemyselné prírodné látky z Ruska, diamanty, umelé diamanty a šperky obsahujúce diamanty.

Viac..  Boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí sa posilňuje vďaka novým trestnoprávnym pravidlám

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Tusk

Poľsko vyzvalo EÚ na uvalenie sankcií na agroprodukty z Ruska a Bieloruska

Poľský premiér Donald Tusk v pondelok vyzval Európsku úniu, aby uvalila sankcie na potravinárske a …

Consent choices