Severokórejskí vojaci na hraniciach s Južnou Kóreou. PHOTO: © European Union 2018

EÚ odsúdila odpálenie balistickej rakety zo strany KĽDR

Európska únia v pondelok kritizovala Severnú Kóreu za nedeľnú skúšku balistickej rakety stredného doletu na tuhé palivo. TASR prevzala správu z agentúry AFP. „EÚ rázne odsudzuje odpálenie balistickej strely zo strany Kórejskej ľudovej demokratickej republiky (KĽDR),“ uviedla vo vyhlásení kancelária šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella. Zároveň vyzvala Severnú Kóreu, aby zastavila všetky nezákonné kroky, „ktoré podkopávajú medzinárodný mier a bezpečnosť v regióne i mimo neho“.

Pchjongjang oznámil, že jeho balistická raketa niesla hypersonickú manévrovateľnú hlavicu. Skúška podľa severokórejskej štátnej tlačovej agentúry KCNA neohrozila bezpečnosť susedných krajín a nesúvisí so situáciou na Kórejskom polostrove.

Európska únia vyzvala KĽDR, aby sa zapojila do dialógu a rešpektovala svoje záväzky plynúce z rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN, ktoré jej zakazujú skúšky balistických rakiet. „EÚ je pripravená spolupracovať so všetkými partnermi pri podpore zmysluplného diplomatického procesu zameraného na úplnú, overiteľnú a nezvratnú denuklearizáciu Kórejského polostrova,“ píše sa vo vyhlásení.

Viac..  EÚ formou finančných záruk podporí IFC v jej úsilí o rekonštrukciu Ukrajiny

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

potraviny

Ostrá kritika zo strany slovenských mlynárov: ohrozenie potravinárstva pre „bruselských byrokratov“

Mlyny združené v Slovenskej spoločnosti mlynárov podporujú požiadavky slovenských poľnohospodárov. Vedenie Európskej únie a najmä tamojší byrokrati …

Consent choices