emisie
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Väčšina osobných áut v EÚ vypúšťa emisie tak ako pred 12 rokmi

Väčšina osobných automobilov v Európskej únii (EÚ) stále vypúšťa rovnaké množstvo oxidu uhličitého (CO2) ako pred 12 rokmi, upozornil v stredu Európsky dvor audítorov (EDA). Blok 27 štátov musí „zaradiť vyššiu rýchlosť“, ak sa má jeho vozový park priblížiť k nulovým emisiám, uviedol v novej správe. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP. „K skutočnému a hmatateľnému zníženiu emisií CO2 z automobilov nedôjde, pokiaľ bude prevládať spaľovací motor, zároveň si však elektrifikácia vozového parku EÚ vyžaduje veľké úsilie,“ povedal Pietro Russo z EDA.

Reálne emisie z konvenčných automobilov, ktoré stále tvoria takmer tri štvrtiny registrácií nových vozidiel, sa podľa správy neznížili. Za posledné desaťročie tak zostali emisie dieselových áut na rovnakej úrovni, zatiaľ čo v prípade benzínových áut sa mierne znížili, a to o -4,6 %. Hmotnosť osobných vozidiel zároveň v rovnakom období vzrástla v priemere približne o 10 % a výkon motorov sa zvýšil v priemere o 25 %.

EÚ si predsavzala dosiahnuť cieľ nulových emisií pre nové osobné automobily do roku 2035. Podľa kontrolného orgánu Únie emisie CO2 z odvetvia dopravy za posledných 30 rokov neustále rástli. V roku 2021 doprava predstavovala 23 % celkových emisií skleníkových plynov v EÚ, pričom viac ako polovica z nich pripadala na osobné automobily.

Viac..  Európska komisia predstavila plán na zníženie skleníkových plynov

Hnacou silou zníženia priemerných emisií CO2 v posledných rokoch boli iba elektrické vozidlá, ktorých počet poskočil z 1 zo 100 nových registrácií automobilov v roku 2018 takmer na 1 zo 7 v roku 2022, uviedli vo vyhlásení audítori.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

emisie

EK: prísnejšie zníženie emisií do roku 2040 a oznámenie o hospodárení s oxidom uhličitým v priemysle

Komisia uverejnila podrobné posúdenie vplyvu týkajúce sa možných spôsobov dosiahnutia dohodnutého cieľa klimatickej neutrality Európskej únie …

Consent choices