Protest poľnohospodárov v Bruseli. PHOTO: screenshot x.com

EÚ schválila 50 miliárd pre Ukrajinu. Mimoriadny summit poznačili protesty poľnohospodárov

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ privítal dohodu o poskytnutí pomoci Kyjevu vo výške 50 miliárd eur na roky 2024–27, ktorú na svojom mimoriadnom summite v Bruseli vo štvrtok dosiahla Európska únia. „Každý váš hlas je významným príspevkom k nášmu spoločnému víťazstvu,“ uviedol Šmyhaľ v statuse zverejnenom na sociálnych sieťach, v ktorom sa poďakoval členským štátom a dodal, že dohoda je prejavom solidarity a jednoty v 27-člennom bloku. „Členské štáty EÚ vo vojenskej konfrontácii opäť preukázali svoju solidaritu a jednotu s ukrajinským ľudom. Som vďačný Charlesovi Michelovi a vedúcim predstaviteľom členských štátov EÚ za ich neochvejnú podporu,“ píše sa v statuse.

Ako Michel vo štvrtok oznámil na sociálnej sieti X, všetkých 27 lídrov členských štátov EÚ sa na štvrtkovom mimoriadnom summite v Bruseli dohodlo na ďalšom balíku finančnej podpory pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur v rámci rozpočtu EÚ. Michel spresnil, že existuje dohoda o poskytovaní finančnej podpory Ukrajine až do roku 2027, čo podľa neho znamená „stabilné, dlhodobé a predvídateľné financovanie pre Ukrajinu“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojej reakcii na výsledok štvrtkového mimoriadneho summitu EÚ v Bruseli označil za dôležité, že dohoda o vyčlenení finančnej pomoci pre Ukrajinu bola prijatá všetkými 27 členskými štátmi Únie. Informovala o tom britská stanica BBC. „Je veľmi dôležité, že rozhodnutie urobilo všetkých 27 lídrov. To opäť dokazuje silnú jednotu Európskej únie,“ konštatoval Zelenskyj. Zelenskyj vo vyhlásení na sociálnych médiách doplnil, že balík pomoci „posilní dlhodobú hospodársku a finančnú stabilitu“ jeho krajiny. BBC pripomenula, že jediným európskym lídrom, ktorý sa pred summitom EÚ postavil proti balíku pomoci Ukrajine, bol maďarský premiér Viktor Orbán. Výsledky hlasovania však svedčia o tom, že svoj odmietavý postoj zmenil, konštatovala BBC. (TASR)

Mimoriadny summit je ale poznačený aj celoeurópskymi protestmi farmárov. Tisíce traktorov vyrazili do ulíc miest, aby upriamili pozornosť na existenčné problémy poľnohospodárov. Základnou požiadavkou je zníženie regulácie a prísnejšia kontrola dovozu, napríklad aj z Ukrajiny, čo dostáva európskych farmárov do neschopnosti konkurovať vzhľadom k prísnym podmienkam EÚ.

V Bruseli je napätá situácia, keď vyše tisíc traktorov do značnej miery ochromilo premávku a priamo pred budovou europarlamentu dokonca demonštranti založili oheň. Heslo protestov označovaných na sociálnych sieťach ako #FarmersProtest2024 je #NofarmersNofood, teda „žiadni farmári, žiadne jedlo“.

Viac..  Ivan Štefanec: Potrebujeme posilniť dlhodobú odolnosť poľnohospodárstva EÚ

O mam

Odporúčame pozrieť

Miriam Lexmann: Som rada, že došlo k dohode a 50 milliárd EUR pre Ukrajiny sme schválili

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Poslanci …

Consent choices