Ruský prezident Vladimir Putin . PHOTO: TASR/AP Photo/Alexander Zemlianichenko, Pool

EK v novom sankčnom balíku voči Rusku neplánuje nové zákazy dovozu

Európska komisia (EK) nezaradí do chystaného 13. sankčného balíka voči Rusku žiadne nové zákazy dovozu. Informovala o tom v nedeľu agentúra Reuters s odvolaním na nemenových európskych diplomatov.

EK chce aj napriek výzvam niektorých členov EÚ na zákaz dovozu ďalších tovarov a surovín z Ruska navrhnúť sankčný balík, ktorý vyvolá v krajinách EÚ len minimálnu diskusiu a bude čo najrýchlejšie prijatý. Na sankčný zoznam EÚ majú pribudnúť stovky jednotlivcov a subjektov, nie však veľké spoločnosti, uviedol diplomatický zdroj agentúry Reuters.

Diplomat dodal, že 13. sankčný balík voči Moskve by mal rozšíriť zoznam ruských firiem, ktorým spoločnosti z EÚ nemôžu predávať tovar s dvojakým použitím a má civilné aj vojenské využitie. Zdroje agentúry Reuters, ktoré si želali ostať v anonymite, povedali, že po prijatí 13. sankčného balíka navrhne EK v poradí 14.balík opatrení, ktorý by mohol zahŕňať aj nové zákazy dovozu ruských tovarov.

Viac..  Ivan Štefanec: Kyberšikana má byť trestným činom v celej Európskej únii

Európska komisia chce zaviesť nové sankcie voči Rusku pri príležitosti druhého výročia ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára. Na ich schválenie je potrebný jednomyseľný súhlas členských štátov. EÚ už v rámci sankcií zakázala napríklad dovoz diamantov či ropy z Ruska po mori.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Europsky parlament

Europoslanci: EÚ musí aktívne podporovať ruskú demokratickú opozíciu

Ruský štát a Vladimír Putin osobne nesú trestnú a politickú zodpovednosť za smrť svojho najsilnejšieho …

Consent choices