klimaticke zmeny
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Európska komisia navrhne ambicióznejšie ciele v boji proti klimatickej zmene

Európska komisia (EK) zverejní v utorok (6. 2.) nové ciele v oblasti boja proti klimatickej kríze. Podľa uniknutých dokumentov plánuje navrhnúť znížiť do roku 2040 emisie skleníkových plynov o 90 %. V porovnaní s rokom 1990 by tak emisie v Európskej únii (EÚ) mali klesnúť na desatinu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry APA.

Podľa prognóz Európskej agentúry pre životné prostredie (EEA) by dosiahnutie tohto cieľa vyžadovalo podstatne väčšie úsilie. Aktuálnym záväzkom členských štátov Únie je dosiahnuť „klimatickú neutralitu“ do roku 2050. Dovtedy by emisie 27 členských štátov museli buď klesnúť na nulu, alebo by sa museli kompenzovať inými opatreniami, napríklad prostredníctvom programov zalesňovania.

Konkrétne priebežné ciele klimatickej neutrality sú zatiaľ v EÚ stanovené len do roku 2030. Podľa nich by mali emisie do roku 2020 klesnúť o 20 % a do roku 2030 sa plánuje zníženie o 55 %. EEA už v októbri varovala, že doteraz realizované opatrenia nepostačujú ani na zníženie emisií, s ktorým sa v súčasnosti počíta do roku 2030.

Viac..  Le Maire: Verejný sektor v EÚ už nedokáže ďalej financovať boj proti zmene klímy

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

požiar les KEX

Správa Komisie o lesných požiaroch: klimatická zmena je z roka na rok viditeľnejšia

Spoločné výskumné centrum Komisie (JRC) v piatok predstavilo 21. vydanie svojej výročnej správy o lesných …

Consent choices