Poľsko, znak. PHOTO: © European Union 2020 - Source : EP

Sikorski: Poľsko ukončuje „studenú vojnu“ s inštitúciami EÚ

Poľsko sa odkláňa od politík bývalej vlády a ukončuje „zbytočnú studenú vojnu“ s inštitúciami Európskej únie, vyhlásil vo štvrtok poľský minister zahraničných vecí Radek Sikorski. TASR o tom informuje podľa správy agentúry PAP.

Bývalá vláda strany Právo a Spravodlivosť (PiS) sa dostala do viacerých sporov s EÚ, ktoré sa týkali právneho štátu alebo životného prostredia. V dôsledku toho došlo k zmrazeniu miliárd eur z fondov EÚ pre Varšavu. Za vlády PiS sa tiež naštrbili vzťahy Poľska s Nemeckom, pretože táto strana presadzovala myšlienku, aby sa Únia stala voľnejším združením a zároveň bola proti ďalšej centralizácii EÚ. PAP dodáva, že vláda PiS tiež občasne využívala protinemeckú rétoriku a spustila kampaň, ktorej zámerom bolo prinúť Nemecko zaplatiť reparácie za vojnové škody z čias druhej svetovej vojny.

Šéf poľskej diplomacie Sikorski po stretnutiach so svojimi francúzskymi a nemeckými náprotivkami uviedol, že Poľsko „ukončilo zbytočnú studenú vojnu s európskymi inštitúciami a s Nemeckom, ktorá viedla k tomu, že sme nemohli minúť peniaze z Národného plánu obnovy tak, ako iné krajiny“. Finančné prostriedky, ktoré sa podľa neho „dramaticky oneskorili pre hlúpe vojny s EÚ“, boli potrebné na dokončenie modernizácie Poľska. Nová vláda premiéra Donalda Tuska už vyhlásila, že z odblokovania európskych peňazí spravila svoju prioritu.

Viac..  Lajčák je v hre o post veľvyslanca EÚ vo Švajčiarsku

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Tusk

Poľský premiér Tusk upozornil na hrozbu novej vojny v Európe, píšu médiá

Poľský premiér Donald Tusk pre európske média uviedol, že Európa znova vstúpila do predvojnového obdobia. …

Consent choices