Dmytro Kuleba, ukrajinský minister zahraničných vecí. PHOTO: ©European Union 2023

Kuleba je optimistický ohľadom vstupu Ukrajiny do EÚ

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, ktorý je v súčasnosti na návšteve v juhoukrajinskom prístavnom meste Odesa spolu s jeho nemeckou rezortnou partnerkou Annalenou Baerbockovou, v sobotu vyjadril optimizmus v súvislosti s budúcnosťou Ukrajiny v Európskej únii. Informovala o tom agentúra DPA.

„Pred dvoma rokmi som si nevedel predstaviť, že v roku 2024 bude toľko dôvodov byť hrdý na to, že som Európan,“ uviedol Kuleba počas spoločného výstupu s Baerbockovou na ukrajinsko-moldavskom hraničnom priechode pri moldavskej obci Palanca, ktorý sa nachádza približne 50 kilometrov od Odesy. Ministerská návšteva Odesy sa koná v čase, keď si Ukrajina pripomína druhé výročie začiatku ruskej invázie.

Baerbocková poznamenala, že sobotu možno označiť aj za „deň radosti“, pretože na hraničnom priechode viala vlajka Európskej únie. Ukrajinský minister ďalej uviedol, že Ukrajina a EÚ prešli za posledné dva roky od začiatku vojny spoločnou cestou. Členské krajiny Únie dodávali Ukrajine zbrane, Kyjev sa vybral na cestu vstupu do EÚ a Únia sa presadila ako silný hráč robiaci „ambiciózne historické rozhodnutia“. „História sa píše práve teraz,“ dodal Kuleba.

Viac..  Europoslanci odporúčajú, aby EÚ odstúpila od Zmluvy o energetickej charte

EÚ sa v decembri minulého roka rozhodla začať prístupové rokovania s Kyjevom. Očakáva sa však, že bude trvať ešte niekoľko rokov, kým sa Ukrajina bude môcť k európskemu bloku pripojiť.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Borrell: Krajiny EÚ musia Ukrajine poslať protiraketové systémy

Krajiny Európskej únie musia Ukrajine poslať svoje protiraketové systémy, aby posilnili jej vzdušnú obranu. Vyhlásil …

Consent choices