Joachim Nagel, guvernér nemeckej centrálnej banky. PHOTO: FB Deutsche Bundesbank

J. Nagel: ECB musí odolať pokušeniu predčasného zníženia sadzieb

Inflácia v eurozóne zostáva tvrdohlavo vysoká. Európska centrálna banka (ECB) by preto mala odolať akémukoľvek pokušeniu znížiť úrokové sadzby predčasne, pred kľúčovými ekonomickými údajmi za 2. štvrťrok 2024. Uviedol to Joachim Nagel, prezident nemeckej Bundesbank a člen Rady guvernérov ECB. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

ECB necháva úrokové sadzby na rekordnom maxime od septembra minulého roka a odmieta diskusie o ich skorom znížení. Argumentuje, že rast miezd je stále príliš rýchly na to, aby začala uvoľňovať svoju reštriktívnu politiku. K podobnému záveru postupne prichádzajú aj investori. Len pred niekoľkými týždňami pritom špekulovali o znížení sadzieb o 150 bázických bodov v roku 2024, ale teraz už hovoria len o 88 bázických bodoch s prvým možným pohybom v júni, čo je nezvyčajne veľká zmena v očakávaniach trhu. „Aj keď to môže byť veľmi lákavé, je príliš skoro na znižovanie úrokových sadzieb,“ povedal Nagel. „Podrobnejší obraz o tom, ako sa vyvíjajú domáce cenové tlaky, dostaneme počas 2. štvrťroka. Potom môžeme uvažovať o znížení úrokových sadzieb,“ poznamenal.

ECB stále pripomína, že kľúčové údaje o vývoji miezd v roku 2024 budú zverejnené až v máji, takže júnové zasadnutie bude prvou príležitosťou, keď budú mať politici údaje o tom, či sa rýchly rast miezd spomaľuje. ECB pripúšťa, že nižšie ceny energií podporujú zníženie inflačných očakávaní, takže nové projekcie, ktoré zverejní v marci, by mali vykresliť priaznivejší obraz. Ale skoré zníženie úrokových sadzieb prináša riziko nesplnenia inflačného cieľa. V extrémnom prípade by mohlo prinútiť ECB, aby úrokové sadzby opäť zvýšila, čo by bola drahá chyba, argumentoval Nagel.

Viac..  Miriam Lexmann: Slovensko má obrovskú príležitosť zatepliť budovy za európske peniaze

Inflácia v eurozóne je aktuálne pod hranicou 3 %, ale môže trvať ďalší rok, kým sa vráti k cieľu ECB na úrovni 2 %. Nagela obzvlášť znepokojuje rast tzv. jadrovej inflácie, bez nestálych cien potravín a energií, ktorý odráža širšie cenové tlaky v ekonomike vrátane miezd a kľúčového sektora služieb. „Miera inflácie, najmä jadrovej, zostane v nasledujúcich mesiacoch stále výrazne vyššia ako 2 %,“ upozornil Nagel. Dodal, že obdobie rýchleho klesania inflácie sa už skončilo a sú možné aj problémy, čiastočne v dôsledku sezónnych štatistických vplyvov vrátane načasovania sviatkov, ako je Veľká noc, ktoré ovplyvňujú ceny produktov a služieb.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

ECB

P. Wunsch: Dá sa očakávať, že ECB nepristúpi tento rok iba k jednej redukcii

Európska centrálna banka (ECB) by mohla znížiť úrokové sadzby v tomto roku viackrát, pričom jednou …

Consent choices