Dôsledná pripravenosť Európskej únie a jej inštitúcií na ďalšie rozšírenie o aktuálne kandidátske krajiny je veľmi dôležitá. Výzvy na inštitucionálne zmeny však nemôžu byť opakovaným zastieracím manévrom predstaviteľov niektorých frakcií Európskeho parlamentu na neustále umelé otváranie diskusie o obmedzovaní zásady jednomyseľnosti pri rozhodovaní v Rade.
Viaceré členské štáty a ich čelní predstavitelia pravidelne zdôrazňujú význam zásady jednomyseľnosti, ako aj svoju neochotu otvárať v tejto súvislosti znenie základných zmlúv Európskej únie. „Nerozumiem prečo niektorí moji kolegovia v Európskom parlamente tento jednoznačný postoj nerešpektujú a tému pred blížiacimi sa júnovými eurovoľbami absolútne nasilu živia,“ uviedla europoslankyňa Monika Beňová.
Súčasné nastavenie pravidiel jednomyseľnosti pri zásadných otázkach týkajúcich sa sankcií, zahraničnej politiky, či rozširovania je nanajvýš žiaduce, nakoľko motivuje členské štáty k hľadaniu kompromisov prospešných rovnako pre záujmy všetkých. „Obmedzovanie práva veta by naopak viedlo k prehlbovaniu existujúcich rozporov a k väčšej miere chaosu,“ zdôraznila poslankyňa Európskeho parlamentu.
Pokiaľ za akúkoľvek dohodu zahlasujú všetci lídri, znamená to, že snahy obchádzať ju budú do veľkej miery eliminované. „V prípade, že to bude len väčšina, je veľmi pravdepodobné, že tie krajiny, ktoré s ňou nesúhlasili budú hľadať cesty ako ju nedodržiavať,“ uzavrela Monika Beňová. Plénum Európskeho parlamentu sa bude otázkami obmedzovania jednomyseľného hlasovania zaoberať v rámci diskusie o rozširovaní Európskej únie na dnešnom zasadnutí.