eurovolby
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Po eurokandidátke SaS sú známe už aj niektoré mená ďalších strán

Strany postupne odhaľujú, s akými menami sa chcú uchádzať o priazeň voličov v letných eurovoľbách. Prvou stranou s kompletným zoznamom kandidátov je SaS.

Voľby do Európskeho parlamentu (EP) sa budú na Slovensku konať v sobotu 8. júna. Slováci budú voliť 15 europoslancov na päťročné volebné obdobie. „Voliči na Slovensku budú v roku 2024 voliť 15 poslancov EP, o jedného viac, ako vo voľbách v roku 2019,“ informuje Európsky parlament na webovej stránke určenej pre júnové eurovoľby. Celkovo sa bude voliť 720 poslancov Európskeho parlamentu, čo je o 15 viac, ako v predchádzajúcich voľbách.

SaS ponúka všetko, čo má

Kandidátku povedie predseda strán Richard Sulík, ktorý svoju ambíciu byť v europarlamente deklaroval už po voľbách do národnej rady. Na druhom mieste je súčasný europoslanec Eugen Jurzyca a trojkou na kandidátke SaS je poslankyňa NR SR Vladimíra Marcinková. Sulík sa vyjadril, že svoju kandidatúru strane potvrdila len včera.

Kandidovať do europarlamentu bude aj ďalšia poslankyňa Jana Bittó Cigániková a poslanec Juraj Krúpa. Na kandidátke je Karol Galek, ale aj Miroslav Žiak, ktorý doteraz v NR SR pôsobil ako náhradník. V tomto volbenom období sa mu mandát zatiaľ neušiel. Miesto sa ušlo aj Slavomíre Henčoekovej, ktorá je aktuálne poslaneckou asistentkou.

Smer-SD povedie Beňová, Blaha bude dvojka

Kandidátnu listinu Smeru-SD vo voľbách do Európskeho parlamentu povedie europoslankyňa Monika Beňová, dvojkou bude podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha. „Každý má iný štýl práce, ale ja sa na to teším. Už budúci týždeň pripravujeme prvé kroky, pokiaľ ide o kampaň,“ povedal Robert Fico v rozhovore pre agentúru TASR.

Hlas-SD pod vedením Petra Pellegriniho zatiaľ svoje nominácie do europarlamentu nepredstavil.

PS, Ódor a Cifrová Ostrihoňová

O niekoľko prekvapení sa postaralo hnutie PS na čele s Michalom Šimečkom, keď oznámilo, že ich kandidátku do volieb povedie bývalý predseda úradníckej vlády Ľudovít Ódor, ktorý predtým pôsobil v NBS. Podobne verejnosť zareagovala aj na to, že súčasťou kandidátky bude bývalá redaktorka a moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová, ale aj Ľubica Karvašová.

Šimečka deklaroval, že do EP nebude kandidovať nikto zo súčasných poslancov Národnej rady SR za PS. Na popredných miestach kandidátky majú byť aj doterajší europoslanci Martin Hojsík a Michal Wiezik. Kompletnú kandidátku má PS predstaviť na jar.

Andrej Danko a jeho ministri

Kandidátku do eurovolieb za Slovenskú národnú stranu povedie jej predseda Andrej Danko. Nie je tajomstvom, že spolu s ním by sa na kandidátke mali objaviť aj členovia vlády a to konkrétne ministerka kultúry Martina Šimkovičová a minister životného prostredia Tomáš Taraba. Pre Startitup viac odhalil Rudolf Huliak, ktorý sa vyjadril, že za SNS budú kandidovať všetcí tí, ktorí jej priniesli hlasy vo voľbách do NR SR.

Viac..  EÚ a Nórsko sa dohodli na partnerstve v oblasti surovín a batérií

Danko v relácii Na hrane vo štvrtok prezradil, že SNS sa chce stať súčasťou platformy „národne orientovaných strán“.

Viac vo videu z relácie:

Maďarská aliancia

Kandidátku Maďarskej aliancie do eurovolieb povedie József Berényi. Informoval o tom predseda strany Krisztián Forró na sobotňajšej tlačovej besede. Kandidátku podľa Forróa aliancia zostavovala zo skúsených politikov, odborníkov a mladých ľudí.

Tretinu kandidátky tvoria ženy. Jej zloženie podľa neho odzrkadľuje pripravenosť strany. Politické strany alebo koalície môžu podávať kandidátne listiny do volieb do Európskeho parlamentu najneskôr do 10. marca do polnoci. Eurovoľby sa budú na Slovensku konať v sobotu 8. júna.

KDH povedie žena

Kandidáti KDH do Európskeho parlamentu (EP) Miriam Lexmann a Viliam Karas nevyužili možnosť získať medializáciu tým, že by kandidovali aj vo voľbách prezidenta. Za čestnejšiu cestu považovali rozhodnutie sústrediť sa priamo na eurovoľby.

Postup politika má byť podľa neho jasný a zrozumiteľný aj v tom, kam smeruje a ako chce reprezentovať svojich voličov. „V tomto prípade sme išli čestnejšou cestou. Aj pán Karas, aj Miriam si povedali, že idú zabojovať o post europoslancov a nie prezidentský post,“ konštatoval Majerský.

V čele Demokratov Naď

Strana Demokrati, ktorú vedie Jaroslav Naď sa eurovolieb zúčastní a povedie ich práve ich predseda a bývalý minister obrany. Jaroslav Naď bol hosťom aj vo štvrtkovej relácii Na hrane TV JOJ kde sľuboval, že ich kandidátka do eurovolieb ponúkne známe mená a niekoľko prekvapení. Hoci nič nechcel konkretizovať, uviedol, že strana chce v europarlamentnom súboji ponúknuť odborníkov.

Nový hráč na trhu

Novovzniknutú stranu Volt Slovensko povedie do volieb do Európskeho parlamentu (EP) Lucia Kleštincová. Strana ponúka na kandidátke desať osobností. TASR o tom informovala Andrea Danihelová z PR oddelenia strany.

„Ministerstvo vnútra SR v stredu potvrdilo oficiálnu registráciu politickej strany Volt Slovensko, ako slovenskej pobočky celoeurópskej platformy Volt Europa,“ uviedla strana. Na kandidátnej listine sú okrem spolupredsedníčky strany Kleštincovej a jej spolupredsedu Ricka Zedníka aj ďalší zvolení zástupcovia.

(novinyplus.sk)

O neds

Odporúčame pozrieť

Čaputová v Európskom parlamente vyzvala Slovákov na účasť v eurovoľbách

Slováci by mali využiť svoje právo a možnosť, a začiatkom júna ísť hlasovať vo voľbách …

Consent choices