Španielske europoslankyne Ivana ANDRES a Alba REDONDO, futbalové reprezentantky Španielska. PHOTO: © European Union 2024 - Source : EP

Medzinárodný deň žien: Dajte dievčatám vzory na prekonávanie prekážok

Na slávnosti pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sa Ivana Andrés a Alba Redondo zo španielskeho ženského národného futbalového tímu prihovorili poslankyniam a poslancom v Štrasburgu.

Predsedníčka Metsola poďakovala hráčkam za to, že zbúrali stereotypy a ukázali, že rod nemusí brzdiť cestu k úspechu. Nerovnosť v športe však pretrváva v medializácii, sponzorstve a odmeňovaní, dodala, s tým, že ide o súčasť systémového problému, na odstránení ktorého Parlament tvrdo pracuje. Predsedníčka Metsola povedala, že je na každej z nás, aby sme uľahčili túto zmenu paradigmy, uľahčili ženám odstraňovanie nespravodlivých bariér a pripomenuli prácu, ktorú ešte treba urobiť.

Alba Redondo a Ivana Andres vo svojom spoločnom príhovore uviedli, že spravodlivejšiu a rovnocennejšiu spoločnosť treba budovať prostredníctvom vzdelávania. Šport je jedinečný nástroj, ktorý môže zmeniť životy a vzdelávať, a dievčatá na celom svete musia dostať ženské vzory, ktoré im pomôžu prekonať prekážky. Ďalšia Alexia Putellas je podľa nich niekde tam vonku a čaká, kým dostane príležitosť – uistime sa, že ju dostane, uzavreli.

Podpredsedníčka Komisie Jourová sa vyjadrila proti násiliu, ktorému ženy čelia vo verejnom živote ako novinárky a političky, a ktoré ich núti opustiť svoje verejné funkcie. Vyzvala členské štáty, aby potrestali páchateľov a vyzvala zamestnávateľov, aby aktívne bránili ženy, keď čelia obťažovaniu online aj offline.

Viac..  L. Ď. Nicholsonová: Európske preukazy odstránia diskrimináciu ľudí so zdravotným postihnutím pri cestovaní

Rečníci politických skupín poukázali na mnohé úspechy tohto legislatívneho obdobia, ako je pristúpenie EÚ k Istanbulskému dohovoru a nové pravidlá EÚ týkajúce sa žien v správnych radách a transparentnosti odmeňovania, pričom poukázali na to, že k tomu prispelo aj silné ženské vedenie na úrovni EÚ. Mnohí však tiež poukázali na to, že tu nie je priestor na spokojnosť, pretože obťažovanie a sexuálne násilie pretrvávajú v EÚ a na celom svete. Ženy v športe by mali byť odmeňované rovnako ako muži a mali by sa rovnako podieľať na rozhodovaní, povedali.

Pozrite si ešte raz vyjadrenie podpredsedníčky Komisie Jourovej a reakcie politických skupín.

Tu sú dostupné výpovede Ivany Andrés a Alby Redondo.

O mam

Odporúčame pozrieť

zeny, EU

MDŽ: Kým svet útočí na práva žien, EÚ robí zásadné rozhodnutia v ich prospech

Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien vydali Európska komisia a vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci …

Consent choices