Boje v pásme Gazy. PHOTO: TASR (AP Photo/Abed Khaled)

Európska komisia upozorňuje na riziko hladomoru v Pásme Gazy

V pondelok zverejnené výsledky aktualizovaného hodnotenia integrovanej klasifikácie fáz potravinovej bezpečnosti (IPC) naznačujú najhorší možný vývoj pre Pásmo Gazy. Uviedla to v utorok Európska komisia (EK) s odkazom na spoločné vyhlásenie šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella a eurokomisára pre krízový manažment Janeza Lenarčiča, informuje spravodajca TASR.

Po piatich mesiacoch krízy v Pásme Gazy je 100 percent ľudí vystavených potravinovej neistote, upozornili Borrell a Lenarčič. Na sever 70 percent ľudí čelí hroziacemu hladomoru a v strednej a južnej časti je polovica obyvateľstva vystavená potravinovej neistote. Podľa predpokladov IPC sa situácia onedlho rýchlo zhorší a hladomor pravdepodobne zasiahne aj juh Pásma Gazy. „Toto je bezprecedentné. Žiadna analýza IPC nikdy nikde na svete nezaznamenala takú úroveň potravinovej neistoty. Úroveň akútnej podvýživy od poslednej správy stúpa alarmujúcim tempom a už teraz sme svedkami úmrtia detí v dôsledku hladovania,“ uvádza sa v spoločnej správe.

Obaja predstavitelia EK zdôraznili, že hlad nemožno použiť ako „vojnovú zbraň“. Podľa nich ide o katastrofu spôsobenú človekom. „V dôsledku konfliktu už zomrelo viac ako 30.000 ľudí, veľkú časť z nich tvoria deti, a počet obetí môže rapídne vzrásť v dôsledku hladu alebo chorôb. Je absolútne nevyhnutné konať,“ uviedli Borrell a Lenarčič. Podľa ich slov EÚ skúma všetky možné spôsoby poskytovania pomoci vrátane leteckých výsadkov a námorných koridorov. Tie však nenahrádzajú najúčinnejšie riešenie – úplné a bezpodmienečné otvorenie prístupu pomoci po súši a otvorenie ďalších prístupových trás. „Vyzývame Izrael, aby umožnil voľný, neobmedzený a bezpečný humanitárny prístup všetkým ľuďom v núdzi,“ uvádza sa vo výzve predstaviteľov EK. Izael tiež žiadajú, aby spolupracoval s Úradom OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA) a inými agentúrami OSN a ďalšími humanitárnymi aktérmi.

Viac..  Komisia zaregistruje iniciatívu občanov „Môj hlas, moja voľba: za bezpečnú a dostupnú interrupciu"

EÚ na roku 2024 vyčlenila viac ako 125 miliónov eur na humanitárne financovanie pre Palestínčanov v núdzi. Z toho viac ako 50 miliónov eur je určených na potravinovú pomoc a na pokrytie zdravotných a iných základných potrieb. Ďalších 68 miliónov eur sa prideľuje na podporu Palestínčanov v Gaze a v celom regióne so silným zameraním na zaistenie potravín, výživy a zdravotnej starostlivosti. EÚ tiež podporuje poskytovanie potravinovej pomoci ľuďom v Pásme Gazy prostredníctvom humanitárnych leteckých mostov.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

J. Borrell: Medzinárodné spoločenstvo musí vnútiť riešenie konfliktu v Gaze

Medzinárodné spoločenstvo sa musí intenzívne zapojiť do riešenia konfliktu medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi. Uviedol to …

Consent choices