hasenie poziarov zo vzduchu
PHOTO: archív KMV MVSR.

EÚ nakúpi 12 nových hasičských lietadiel na hasenie najmä letných požiarov

Európska komisia (EK) zaplatí nákup 12 nových hasičských lietadiel v hodnote 600 miliónov eur. Budú zapožičané šiestim členským štátom: Francúzsku, Grécku, Chorvátsku, Portugalsku, Španielsku a Taliansku, vyhlásila v pondelok EK. TASR informuje na základe správy agentúry Hina.

Lietadlá budú hasiť požiare na celom území Európskej únie najmä počas letných mesiacov, aby rozsiahle lesné požiare v čo najmenšej miere ohrozovali životy a majetok obyvateľov. Európska únia (EÚ) pred piatimi rokmi posilnila Mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany a zriadila záchranný systém, ktorého súčasťou budú aj hasičské lietadlá a vrtuľníky. EÚ plánuje zriadiť stálu letku, dovtedy sú proti lesným požiarom nasadzované lietadlá a vrtuľníky členských štátov a náklady na ich prevádzku sa hradí z rozpočtu EÚ.

Eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič sa v pondelok v Záhrebe zúčastnil na slávnostnom podpise zmluvy o nákupe hasičských lietadiel medzi chorvátskou vládou a dodávateľskou kanadskou spoločnosťou. Grécka vláda podpísala podobnú zmluvu v nedeľu. Lenarčič obom krajinám pogratuloval k prvenstvu pri podpise zmlúv o nákupe hasičských lietadiel. Ich nákup označil za dôležitý krok k ochrane životov občanov a majetku nielen v Chorvátsku a Grécku, ale aj v celej Európe.

Viac..  EK odporúča opatrenia na boj proti falšovaniu a lepšiu ochranu práv duševného vlastníctva

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Sefcovic

Eurokomisia zaznamenala veľký záujem o päťročnú možnosť spoločných nákupov plynu

Výkonný podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič oznámil, že EK má vynikajúcu odozvu na novú …

Consent choices