Meeting at the European Parliament in Brussels

P. Lane: ECB je čoraz viac presvedčená, že rast miezd sa spomaľuje k normálu

Európska centrálna banka (ECB) nadobúda čoraz väčšie presvedčenie, že rast miezd sa spomaľuje smerom k normálnejším úrovniam. Uviedol to v pondelok hlavný ekonóm ECB Philip Lane, pričom dodal, že tento vývoj potenciálne otvára dvere zníženiu úrokových sadzieb. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

ECB dlhodobo poukazovala na rýchly rast miezd ako na zdroj obáv v súvislosti s ďalším vývojom inflácie a uviedla, že zníženie úrokových sadzieb zo súčasných úrovní bude možné až po tom, ako ekonomické údaje poukážu na zmierňovanie mzdových požiadaviek. Lane dodal, že výrazný rast miezd v posledných rokoch nad zvyčajnú úroveň bol nevyhnutný. „Teraz je však potrebné, aby sa situácia vrátila do normálu,“ dodal s tým, že ak údaje takýto vývoj potvrdia a s ním aj smerovanie inflácie k 2-percentnému inflačnému cieľu, môže začať ECB diskutovať o znížení úrokových sadzieb.

Viac..  P. Wunsch: Dá sa očakávať, že ECB nepristúpi tento rok iba k jednej redukcii

„Ak sa odhady potvrdia, začne sa ECB viac zaoberať otázkou zmeny trendu predchádzajúceho zvyšovania úrokových sadzieb,“ uviedol Lane. Trhy v súčasnosti očakávajú, že ECB zníži úrokové sadzby v tomto roku o 90 bázických bodov, pričom k prvej redukcii by mala pristúpiť v júni, prípadne v júli.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

ECB

P. Wunsch: Dá sa očakávať, že ECB nepristúpi tento rok iba k jednej redukcii

Európska centrálna banka (ECB) by mohla znížiť úrokové sadzby v tomto roku viackrát, pričom jednou …

Consent choices