Michal Wiezik, europoslanec /PS, RE/. PHOTO: redakcia/red.

Európsky parlament odsúhlasil strop emisií pre každé priemyselné odvetvie

Znečistenie ovzdušia v Európe stále prekračuje odporúčané hodnoty Svetovej zdravotníckej organizácie. Ak by koncentrácia jemných prachových častíc zodpovedala jej odporúčaniam, mohli by sme v Európskej únii predísť až 250-tisícom zbytočných úmrtí. Európsky parlament aj preto odsúhlasil maximálne znečisťovanie ovzdušia pre každé odvetvie priemyslu.

Nové pravidlá budú dokonca platiť aj pri chove hospodárskych zvierat. „Máme veľký nástroj, ktorý nám umožní naozaj znižovať znečistenie pochádzajúce z priemyslu a pritom zachovať konkurencieschopnosť a modernizovať,“ uviedol tieňový spravodajca Michal Wiezik.

Spoločná legislatíva platí pre jemné prachové častice, ako aj maximálne emisie pre strojársky, chemický, či hutnícky priemysel. Europarlament odklepol strop znečistenia pre každé odvetvie. „Ak chceme znižovať emisie skleníkových plynov, musíme aj dekarbonizovať priemysel,“ ozrejmil europoslanec Robert Hajšel. „Potrebujeme, aby Slovensko nebolo odkladiskom starých technológií pre nadnárodné firmy,“ dodal podpredseda európskeho parlamentu Martin Hojsík.

Europarlament finančne podporí farmárov

Nové pravidlá zasiahnu aj veľkochovy. Platiť začnú pre veľké farmy ošípaných a hydinu. A teda farmári budú musieť napríklad používať špeciálne krmivá. Komisia však môže v roku 2026 vrátiť emisie hovädzieho dobytka naspäť do smernice. „Preto sme hlasovali proti, lebo si myslíme že by sme mali obmedzovať takto poľnohospodárstvo na Slovensku a väčšie farmy, ktoré nás sa týkajú, čo sa týka hovädzieho dobytka, kuriat a hydina ako takej,“ priblížila europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová.

Viac..  Smernica o energetickej hospodárnosti budov prijatá s cieľom znížiť účty za energiu a znížiť emisie

Pre začínajúcich farmárov zároveň europarlament odklepol aj novú formu podpory. „Je to až 100 tisícová dotácia v eurách a ďalej ešte každý rok na to ešte môžu dostať 100-tisíc eur na svoju farmu,“ doplnil europoslanec Ivan Štefanec.

(noviny.sk)

O neds

Odporúčame pozrieť

Michal Wiezik o nezateplených budovách: Dalo by sa povedať, že zohrievame vesmír

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Energetická …

Consent choices