Izrael vlajka. PHOTO: ©European Union 2020

EÚ kritizuje zákon umožňujúci Izraelu mariť pôsobenie zahraničných médií

Európska únia v utorok vyjadrila znepokojenie po tom, ako izraelský parlament schválil nový zákon oprávňujúci vládu zakázať pôsobenie zahraničných médií v Izraeli. TASR o tom informuje s odvolaním sa na agentúru AFP.

Poslanci v pondelok odhlasovali zákon, ktorý dáva Izraelu právo zakázať vysielanie zahraničných televíznych staníc a zároveň možnosť zrušiť ich pobočky v krajine. Premiér Benjamin Netanjahu prisľúbil, že akonáhle bude zákon schválený, okamžite zakáže pôsobenie katarskej televízie al-Džazíra v Izraeli. „Európska únia je znepokojená z novej legislatívy, ktorá dáva izraelskej vláde dočasnú právomoc zakázať pôsobenie zahraničných spravodajských sietí v Izraeli,“ povedal hovorca Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Peter Stano a vyzval na zabezpečenie slobody tlače aj v prípadoch, že krajina sa nachádza v ozbrojenom konflikte.

Ako pokračoval, od začiatku konfliktu v Pásme Gazy 7. októbra „prišlo o život tragicky veľa novinárov“ a ďalšie stovky utrpeli zranenia. „Jednoznačne odsudzujeme zabíjanie novinárov a voláme po potrebe zabezpečiť im stály prístup (na miesto výkonu práce), bezpečie a ochranu,“ uviedol Stano bez priamej zmienky o al-Džazíre.

Viac..  EU predstavila návrh navýšenia výroby a obstarávania zbraní

Izrael v januári označil zamestnanca al-Džazíry a jedného novinára na voľnej nohe, ktorí boli zabití počas náletu v Pásme Gazy, za teroristov. Televízna stanica dané tvrdenia vehementne popiera a obviňuje Izrael zo systematického zameriavania sa na jej zamestnancov v Gaze.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

caputova

Čaputová: Ak sa v SR naruší právny štát, EÚ by mala uplatniť podmienenosť fondov

Slovenský premiér Robert Fico podľa prezidentky Zuzany Čaputovej testuje na Slovensku „limity demokracie“. Robí to …

Consent choices