Plenárna schôdza v Európskom parlamente. PHOTO: redakcia

Bilčík k debate o Slovensku v EP: Dnes potrebujeme ešte viac brániť slobodné médiá a právny štát

Situácia na Slovensku dnes bola v Bruseli témou plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu. Podľa slovenského europoslanca Vladimíra Bilčíka (EPP/nezávislý), Ficova vláda čoraz viac okliešťuje právny štát a útočí na médiá.
„Európsky parlament je aj slovenský parlament. Potrebujeme sa v ňom rozprávať o tom, čo sa deje s našou krajinou. A pravda je, že situácia s právnym štátom a slobodou médií sa každým dňom zhoršuje,“ uviedol slovenský europoslanec Vladimír Bilčík, ktorý debatu počas aprílovej mini plenárnej schôdze v Bruseli inicioval.
„Deje sa tak od prvého dňa Ficovej vlády. Predstavitelia vládnej koalície tvrdo útočia na novinárov a opozíciu, dávajú priestor dezinformačným webom, ohlásili zámer zoštátniť verejnoprávnu televíziu, zrušili Úrad špeciálnej prokuratúry a potom, ako sa im nepodarilo pretlačiť amnestiu pre korupčníkov, sa premiér začal vyhrážať sudcom. Toto je neakceptovateľné,“ zdôraznil slovenský europoslanec.
Bilčík sa obáva toho, že právny štát a médiá budú ešte pod väčším tlakom po prezidentských voľbách, v ktorých zvíťazil predstaviteľ vládnej koalície. „Rešpektujem víťazstvo Petra Pellegriniho v prezidentských voľbách. Veľmi ma však mrzí spôsob, akým voličov presviedčal. Zavádzal o vojne a šíril strach; viedol netransparentnú kampaň, do veľkej miery bojkotoval mienkotvorné médiá a dával priestor dezinformačným webom a Orbánovej televízii. Toto zrejme bude nový štandard. O to viac dnes potrebujeme brániť slobodné médiá a právny štát na Slovensku,“ skonštatoval Bilčík.
Viac..  Veľvyslanec EÚ sa nezúčastní na Putinovej inaugurácii; účasť odriekla aj Kanada či Británia

O mam

Odporúčame pozrieť

Europoslanec Bilčík naznačil, prečo nebude kandidovať. Zhodnotil svoje najväčšie úspechy

Presne 8. júna si budeme na Slovensku voliť nových zástupcov do europarlamentu. Okrem noviniek bilancujeme …

Consent choices