Zneužívanie detí online. PHOTO: red.

Sexuálne zneužívanie detí online: súčasné pravidlá predĺžené do apríla 2026

Európsky parlament v stredu podporil predĺženie výnimky z pravidiel EÚ o ochrane súkromia, ktorá uľahčuje odhaľovanie materiálu sexuálneho zneužívania detí online do 3. apríla 2026.

469 hlasmi za, 112 proti a 37 sa zdržalo hlasovania, poslanci schválili dočasné predĺženie súčasnej výnimky týkajúcej sa elektronickej ochrany súkromia, ktorá umožňuje internetovým platformám dobrovoľne odhaľovať materiál sexuálneho zneužívania detí (CSAM) online. Výnimka sa predĺži do 3. apríla 2026, aby bolo možné dosiahnuť dohodu o dlhodobom právnom rámci na prevenciu a boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí online. Zároveň sa zosúladí podávanie správ o dobrovoľných opatreniach, ktoré spoločnosti prijali na nájdenie problematického materiálu CSAM. Podľa Komisie je vykazovanie doteraz nekonzistentné, čo sťažuje posúdenie vplyvu súčasného zákona.

Vyhlásenie spravodajkyne

Spravodajkyňa Birgit Sippel (S&D, Nemecko) povedala: „Sexuálne zneužívanie detí je otrasný zločin a my musíme zabrániť jeho šíreniu online. Z tohto dôvodu sme sa dohodli na predĺžení výnimky, ktorá umožňuje niektorým spoločnostiam používať technológiu na odhaľovanie materiálu sexuálneho zneužívania detí online. Stanovili sme však prísnu lehotu na uplynutie platnosti dočasného nariadenia, s cieľom vyvinúť tlak na Radu, aby prijala pozíciu k stálemu nariadeniu. Jednorazové opatrenia nie sú nikdy také dobré ako trvalé opatrenia. Rada sa musí stretnúť a dohodnúť sa s europoslancami na trvalých pravidlách.“

Súvislosti a ďalší postup

Dočasná výnimka z právnych predpisov EÚ o rešpektovaní súkromia online má uplynúť v auguste 2024. Parlament už má stanovisko k návrhu trvalých pravidiel na predchádzanie a boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí na internete, no Rada sa ešte nedohodla na svojom rokovacom mandáte. Predĺženie je preto potrebné, aby sa zabránilo právnemu vákuu.

Predbežnú dohodu o výnimke bude teraz musieť formálne prijať Rada, aby sa mohla stať zákonom.

Reakcie slovenských poslancov

Vladimír Bilčík (EPP, SK) uviedol: „Dlhodobo sa usilujem o to, aby bol internet bezpečnejším miestom pre všetkých. Násobne to platí v prípade detí, pretože sú zraniteľné a musíme ich chrániť čo najviac. Podporujem preto predĺženie výnimky, ktorá online platformy zaväzuje k tomu, aby odhaľovali obsah, ktorý zobrazuje zneužívanie detí.“

Lucia Ďuriš Nicholsonová (RE, SK) uviedla: „Prežívame doslova epidémiu sexuálneho obťažovania online, ktoré deťom spôsobuje celoživotné traumy. Z predaja tohto materiálu sa urobil výnosný biznis s celosvetovou pôsobnosťou, pričom prekvitá aj na Slovenku. Ak by sme predĺženie výnimky neprijali, museli by poskytovatelia služieb, najmä Facebook, zo dňa na deň prestať s detekciami sexuálneho obťažovania detí v súkromnej komunikácií používateľov, ktoré ročne vedú k miliónom hlásení a k začatiu obrovského počtu vyšetrovaní. Nutne však potrebujeme širší právny rámec, ako deti efektívne chrániť, pomáhať obetiam a tiež postihovať páchateľov. V Európskom parlamente sme už prácu na tejto legislatíve ukončili a netrpezlivo čakáme na členské štáty. Podala som niekoľko pozmeňujúcich návrhov a najväčším pozitívom by mala byť posilnená prevencia, aby poskytovatelia zaviedli prevenciu priamo do svojich algoritmických riešení a používateľského prostredia. Na záver iba poviem, že je to beh na dlhú trať a apelujem na všetkých rodičov, aby nečakali a naštudovali si problematiku sami, rozprávali sa so svojimi deťmi a tak ako ich nenecháte vonku bez dozoru, nenechávajte ich samé ani v online prostredí.“

Viac..  Martin Hojsík: Podpora Ukrajiny je v záujme bezpečnosti Slovenska

Eugen Jurzyca (ECR, SK) uviedol: „Návrh umožní, aby mohla byť digitálna komunikácia naďalej skenovaná automatickými nástrojmi, ktoré vyhľadávajú podozrivé texty a obrázky zodpovedajúce riziku zneužívania detí. Takéto nástroje už bolo možné v EÚ používať aj v minulosti a aj boli používané. V decembri 2020 vstúpila do platnosti smernica, ktorej nezamýšľaným dôsledkom bol zákaz takéhoto skenovania. Nakoľko povolenie na používanie automatických skenovacích nástrojov prispieva k efektívnejšiemu odhaľovaniu sexuálneho zneužívania detí, hlasoval som za.“

Miriam Lexmann (EPP, SK) uviedla: „Predĺženie dočasnej výnimky týkajúcej sa možnosti využívania niektorých nástrojov na odhaľovanie materiálov zobrazujúcich sexuálne zneužívanie detí online podporujem. O prijatie tejto výnimky som sa zasadila už v roku 2021, keďže pre ochranu detí je kľúčové, aby tieto dobrovoľné nástroje bolo možné využívať až do prijatia riadnej legislatívy. Verím, že súčasne navrhnuté predĺženie výnimky do roku 2026 bude dostatočné a nová legislatíva o ochrane detí online sa dovtedy stihne napriek jej momentálnemu zablokovaniu v Rade prijať.“

Jozef Mihál (RE, SK) uviedol: „Podporujem 20-mesačné predĺženie súčasnej výnimky z pravidiel EÚ v oblasti ochrany súkromia s cieľom zabrániť právnemu vákuu v boji proti sexuálnemu zneužívaniu detí online. Toto opatrenie má zásadný význam pre pokračovanie práce zameranej na odhaľovanie a odstraňovanie obsahu, ktorý obsahuje sexuálne zneužívanie detí. Týmto zabezpečíme ich bezpečnosť a ochranu v digitálnom priestore.“

Peter Pollák (EPP, SK) uviedol: „Predĺženie dočasného opatrenia na boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí online podporujem. Je to nutné, aby sa predišlo právnemu vákuu. Avšak zároveň je dôležité, aby členské štáty k tejto téme čo najskôr zaujali spoločný harmonizovaný postoj.“

Ivan Štefanec (EPP, SK) uviedol: „Boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí v online prostredí je pre mňa témou, ktorej sa venujem dlhodobo. Podporujem každý návrh, ktorý umožňuje rýchlejšie odhaľovanie materiálov a previnilcov v oblasti sexuálneho zneužívania detí. Predĺžiť výnimku v tejto veci, pokiaľ nebudú dohodnuté trvalé pravidlá, má svoje jednoznačné opodstatnenie.“

O mam

Odporúčame pozrieť

Miriam Lexmann, europoslankyňa /KDH, EPP/. PHOTO: redakcia/red.

Miriam Lexmann: Navýšenie výdavkov na obranu musí byť spravodlivé a zodpovedné

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Poslanci …

Consent choices