Jozef Mihál, europoslanec /RE/. PHOTO: European Union 2024.

Europoslanec Jozef Mihál: Namiesto dane z cukru dovoľte predčasným dôchodcom pracovať

Minister financií Kamenický ohlásil ako prvé konsolidačné opatrenie zavedenie dane z cukru, presnejšie dane zo sladených nápojov. Štát tak má získať okolo 85 miliónov eur ročne (na úkor tých, čo si namiesto piva radšej dajú kofolu).

Podľa aktuálnej štatistiky Sociálnej poisťovne predčasný starobný dôchodok poberá 23700 občanov Slovenska.
Poberateľ predčasného dôchodku má podľa zákona veľmi obmedzené možnosti pracovať, či podnikať a ak aj má príjem, tak z neho v praxi v drvivej väčšine prípadov neplatí dane a odvody.

Dnes je toto pravidlo – zavedené v časoch, kedy bola na Slovensku miera nezamestnanosti na úrovni 20 % – zbytočné. Ak môžu pracovať poberatelia riadnych starobných dôchodkov alebo invalidní dôchodcovia, prečo by nemohli pracovať poberatelia predčasných dôchodkov?
Stráca tak aj štát. Napríklad, zo mzdy vo výške 1500 eur mesačne v hrubom, do rozpočtu Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní natečie 744 eur na odvodoch a Finančná správa získa 247 eur na dani zamestnanca (bez uplatnenia nezdaniteľnej časti).

Viac..  Ivan Štefanec: Energetická náročnosť bývania sa musí zmenšiť, budúcnosť je fotovoltika

To je spolu temer 1000 eur mesačne na jedného predčasného dôchodcu, o ktoré štát prichádza kvôli nezmyselnému zákazu pracovať.
Ak by zo súčasného počtu 23700 poberateľov predčasných dôchodkov pracovala čo len polovica, teda 12000 ľudí, pri priemernej mesačnej mzde 1500 eur by každý dal „štátu“ okolo 1000 eur mesačne.

A to je spolu 144 miliónov eur ročne.

Výrazne viac, ako štát získa na dani zo sladených nápojov a na zvýšení dane z tabaku či elektronických cigariet dokopy.

Páni vo vláde, rozmýšľajte.

Jozef Mihál, europoslanec.

O red

Odporúčame pozrieť

Jozef Mihál o Ukrajine: Cesta k členstvu v EÚ je zložitý proces, ktorý ponúka veľké podnikateľské príležitosti

Samit “Mind Entrepreneur” v Kyjeve. 🇪🇺🇺🇦 Som veľmi rád, že som mal tú česť prednášať …

Consent choices