Josep Borrell Fontelles, šéf únijnej diplomacie. PHOTO: European Union 2023.

EÚ pracuje na rozšírení sankcií voči Iránu po jeho útoku na Izrael, Blanár je proti

Niektoré členské štáty EÚ v reakcii na útok Teheránu na Izrael vyzvali na rozšírenie sankcií proti Iránu. Diplomatická služba Európskej únie začne na návrhu pracovať, uviedol v utorok v Bruseli šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell. Informuje o tom TASR.

Ako napísala agentúra AFP, po utorkovom mimoriadnom online rokovaní ministrov zahraničných vecí EÚ Borrell povedal, že blok sa bude snažiť sprísniť opatrenia proti dodávkam zbraní z Iránu – vrátane bezpilotných lietadiel Rusku a rakiet pre spojencov Teheránu na Blízkom východe. Podľa agentúry Reuters takýto návrh verejne podporilo Nemecko, Francúzsko a niekoľko ďalších členov EÚ. Súhlas s ním vyslovil aj Borrell, ktorý dodal, že diplomatická služba Európskej únie bude v najbližších dňoch na návrhu pracovať tak, aby o ňom ministri mohli diskutovať na budúci pondelok na svojom stretnutí v Luxemburgu.

Slovensko nepodporí žiadne sankcie, ktoré by mali väčší dosah na občanov SR než na krajinu, voči ktorej budú ukladané. Uviedol to šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD) v súvislosti s plánovaným utorkovým mimoriadnym zasadnutím ministrov zahraničných vecí krajín EÚ. Rokovať na ňom majú aj o možnom uvalení sankcií na Irán v súvislosti s jeho víkendovým útokom na Izrael. „Neviem si predstaviť, ktoré sankcie by to mohli byť priamo na Irán z toho pohľadu, ale hovorím to aj v súvislosti so sankciami proti Rusku,“ doplnil. Potvrdil, že SR sa online na zasadnutí zúčastní. „Myslíme si, že by sa mal celý problém vrátiť k diplomatickému riešeniu, a to budeme podporovať aj na samite,“ ozrejmil minister.

Viac..  Eurobarometer: EÚ musí posilniť zručnosti v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Vôbec prvý priamy raketový a dronový útok Iránu na Izrael, ktorý sa odohral v noci na nedeľu, bol reakciou na nálet na iránsky konzulát v sýrskej metropole Damask z 1. apríla, ktorý sa pripisuje Izraelu – i keď ten sa k nemu neprihlásil, ale ani to nepoprel. Nálet zrovnal so zemou päťposchodovú budovu konzulátu pri iránskom veľvyslanectve. Zahynulo tam sedem členov iránskych elitných Revolučných gárd vrátane dvoch generálov.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Diplomati EÚ prijali nové sankcie proti Rusku, rokujú aj o situácii v Pásme Gazy

Ministri zahraničných vecí EÚ v pondelok v Bruseli prijali nové sankcie, ktorými trestajú Rusko za …

Consent choices