brexit, londyn
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Británia odmietla rokovania s EÚ o celoeurópskom programe mobility mladých ľudí

Britská vláda vylúčila akúkoľvek dohodu s EÚ, ktorá by mladým Britom uľahčila život, štúdium a prácu v Únii. TASR sa odvoláva na sobotňajšiu správu agentúry DPA.

Európska komisia (EK) vo štvrtok uviedla, že bude žiadať členské štáty EÚ o povolenie začať rokovania o „programe mobility mladých ľudí“ pre občanov Spojeného kráľovstva vo veku 18 až 30 rokov. Hovorca britskej vlády však reagoval, že zo strany Spojeného kráľovstva nie je o takúto dohodu záujem. Dodal, že „voľný pohyb v rámci EÚ bol ukončený“.

Spojené kráľovstvo má v súčasnosti individuálne programy mobility mladých ľudí s 13 krajinami a vláda uviedla, že uprednostňuje takéto bilaterálne dohody pred jednotnou dohodou v rámci celej Únie. Opozičná Labouristická strana taktiež odmieta možnosť celoeurópskeho systému. Uviedla, že „sa bude snažiť zlepšiť pracovné vzťahy Spojeného kráľovstva s EÚ v rámci svojich červených línií – žiadny návrat k jednotnému trhu, colnej únii alebo voľnému pohybu“.

Viac..  L. Miko: Slovensko naplno nevyužíva potenciál, ktorý mu EÚ ponúka

EK vo štvrtok naznačila, že Británia prejavila záujem o dohody o mobilite mladých ľudí s jednotlivými členskými štátmi. Upozornila však, že prístup na úrovni celej EÚ by bol vhodnejší, pretože by zabezpečil rovnaké zaobchádzanie so všetkými členmi. Členské štáty EÚ by museli s návrhmi najprv súhlasiť a až potom by sa mohli začať akékoľvek rokovania so Spojeným kráľovstvom.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

brexit

EÚ a Británia sa dohodli na odklade colných pravidiel pre elektromobily

Európska únia (EÚ) a Veľká Británia sa dohodli, že výrobcom elektrických áut poskytnú čas do …

Consent choices