Možnosť vykonávanie interupcií patrí do rozhodovania členských štátov. Nie na pôdu europarlamentu pred voľbami.
Nedávno vo Francúzsku schválili právo na umelé prerušenie tehotenstva do Ústavy. Okamžite bohužiaľ zaúradoval populizmus a návrh na vloženie tohto práva do Charty základných práv a slobôd EÚ bol na svete a my sme o ňom hlasovali v europarlamente.
Myslím si, že proti populizmu treba zakročiť. Aj keď osobne podporujem právo na voľbu a rešpektujem iný názor a aj náboženské presvedčenie a výhradu vo svedomí. Myslím si, že právna úprava na Slovensku je dostatočná. Tento populistický návrh, ktorý prišiel prirýchlo a okamžite po francúzskom hlasovaní, ten tejto téme ublížil.
Charta základných práv EÚ hovorí o právach, na ktorých sa všetci zhodneme. Na ktoré máme rovnaký názor. Ako je napríklad právo na život. Právo na interupciu také nie je. Aj preto, že medzi členskými štátmi v ňom existujú veľké rozdiely vo vykonávaní takýchto zákrokov, či názorom na ne. Je to medicinsky zákrok, nie všeobecné právo. Je to etická otázka a hlavne patrí pod subsidiaritu členských štátov, čiže by o tom mali rozhodovať členské štáty na svojom území.
Tento návrh som pri hlasovaní nepodporila. Nakoniec však prešiel. Neznamená to však nič. Na rade sú členské štáty, ktoré by s tym museli súhlasiť a to sa nestane. Čiže to bol len hlúpy populistický ťah pre voľbami zo strany niektorych europoslancov ako na seba upriamiť pozornosť.
Katarína Roth Neveďalová, europoslankyňa /SMER-SD/.