Grecko
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Grécko chce splatiť krajinám eurozóny tento rok do 5 mld. eur

Grécko plánuje tento rok predčasne splatiť krajinám eurozóny zo záchranných programov do 5 miliárd eur. Cieľom je urýchliť návrat do situácie spred dlhovej krízy, s ktorou krajina zápasila približne desať rokov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na dva zdroje z gréckej vlády.

Štáty eurozóny a Medzinárodný menový fond (MMF) poskytli Grécku počas krízy, ktorá vypukla koncom roka 2009, úvery v hodnote približne 280 miliárd eur. Výmenou za rozsiahlu finančnú pomoc však požadovali tvrdé úsporné opatrenia. Ich súčasťou bolo prudké zníženie dôchodkov a miezd vo verejnom sektore, čo viedlo k častým protestom po celej krajine. V posledných rokoch sa však ekonomika zotavila a gréckej vláde umožnila začať s predčasným splácaním pôžičiek. Prvýkrát Grécko predčasne splatilo časť dlhu štátom eurozóny koncom roka 2022.

Teraz jeden z vládnych zdrojov, ktorý si neželal byť menovaný, pre Reuters uviedol, že vláda plánuje splatiť štátom eurozóny tento rok od 2,5 miliardy do 5 miliárd eur. K platbe by malo dôjsť „pravdepodobne v 2. polroku tohto roka,“ povedal zdroj. Odhadovaný objem aj obdobie splátky potvrdil aj druhý zdroj z gréckej vlády. Predčasná splátka by mala Grécku pomôcť vytvoriť si priestor na ďalšie emisie dlhopisov bez toho, aby muselo zvýšiť objem dlhu.

Viac..  Eurokomisia hovorí o postupnom raste v EÚ aj napriek geopolitickým rizikám

Postupné zlepšovanie ekonomickej situácie Grécka potvrdzuje aj vývoj jeho ratingu. Po tom, ako v roku 2018 krajina vystúpila zo záchranných programov, sa jej minulý rok podarilo po 13 rokoch v neinvestičnom ratingu dostať do investičného pásma. Ako prvá posunula rating Grécka do investičného pásma ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) Global. Ďalšie zlepšenie situácie na trhoch zaznamenali Atény v ostatných dňoch, keď S&P Global zlepšila výhľad ratingu Grécka zo stabilného na pozitívny.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Grécko vyzýva EÚ, aby chránila spotrebiteľov pred nadnárodnými firmami

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval Európsku úniu (EÚ), aby sa postavila nadnárodným spoločnostiam, ktoré nespravodlivo …

Consent choices