Ilustračné foto PHOTO: © European Union

EÚ20˸ Lídri sa zišli na summite v októbri 2002, odporučili prijať SR v roku 2004

Európska únia na summite v Bruseli koncom októbra 2002 na najvyššej úrovni odporučila Slovensko a ďalších deväť kandidátskych krajín na vstup do EÚ v roku 2004. Pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie prináša TASR sériu dokumentačných materiálov.

Lídri európskej pätnástky počas rokovania o politických záveroch podporili názor Európskej komisie, že Cyprus, Česká republika, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Malta, Poľsko, Slovensko a Slovinsko spĺňajú politické kritériá a budú schopné splniť ekonomické kritériá a prevziať záväzky členstva od začiatku roku 2004. „Toto rozhodnutie je zároveň vyjadrením politickej vôle štátov európskej pätnástky rozšíriť v nadchádzajúcich rokoch svoje rady o všetkých desať kandidátskych krajín,“ uviedol pre TASR vtedajší hlavný vyjednávač s EÚ Ján Figeľ.

Bruselský summit tak podľa neho potvrdil dôveryhodnosť Slovenska v rokovaniach, ako aj v celkovej príprave na budúce členstvo v EÚ. „Slovensku to otvára cestu k záverečným rokovaniam v integračnom procese, k potrebnej dohode o otázkach poľnohospodárstva a rozpočtu a následnej príprave definitívneho znenia prístupovej zmluvy,“ povedal v tom čase Figeľ.

V novembri Európsky parlament (EP) v Štrasburgu výraznou väčšinou hlasov schválil rezolúciu o rozšírení EÚ, v ktorej vyzval jej členské štáty, aby na decembrovom summite v Kodani stanovili ako najneskorší dátum rozšírenia Únie 1. máj 2004. Za historickú rezolúciu EP, ktorou podporil proces rozširovania Európskej únie, hlasovalo 505 poslancov, proti boli 20, ďalších 30 sa hlasovania zdržalo. EP prijal pozmeňovací návrh, v ktorom ocenil, že Slovensko bolo schopné po voľbách v roku 1998 dobehnúť v príprave na členstvo v EÚ ostatných kandidátov. EP v rezolúcii vyzval Slovensko, aby urýchlilo a posilnilo boj proti korupcii na všetkých úrovniach.

Viac..  Komisár EÚ obhajuje poskytnutie systému Copernicus na hľadanie Raísího vrtuľníka

Európska únia na decembrovom summite v Kodani v roku 2002 slávnostne ukončila prístupové rokovania s desiatimi kandidátskymi krajinami vrátane Slovenska s tým, že sa jej členmi stanú v roku 2004. Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen, ktorý summitu predsedal, označil tento deň za „skutočne historický moment“. „Desaťročia rozdelenia nášho kontinentu sú nenávratne za nami,“ vyhlásil na záverečnej tlačovej konferencii. „Od mája 2004 sa Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Cyprus a Malta pripoja k EÚ a budú s nami zdieľať spoločnú budúcnosť,“ uzavrel vtedy Rasmussen.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

EU

Nové krajiny z členstva v Únii profitovali, rástli rýchlejšie ako priemer EÚ

Všetky nové členské krajiny, ktoré sa spolu so Slovenskom stali pred 20 rokmi členmi Európskej …

Consent choices