Premiér ČR Petr Fiala. PHOTO: TASR - Martin Baumann

P. Fiala: Migračný pakt je nedostatočný, skupina štátov EÚ sa chce v riešení posunúť

Európska únia sa podľa českého premiéra Petra Fialu dostala v otázke riešenia nelegálnej migrácie do polovice cesty. Migračný pakt je nedostatočným krokom, vyhlásil v pondelok pred cestou do Talianska, kde chce o tejto téme hovoriť s premiérkou Giorgiou Meloniovou. Avizoval, že skupina európskych štátov sa chce v riešení posunúť a pripravuje list Európskej komisii, informuje spravodajkyňa TASR.

Neformálna skupina chce podľa Fialu riešiť nelegálnu migráciu mimo EÚ a bojovať s prevádzačstvom a pašeráctvom ľudí. „Pracujeme na spoločnom liste týchto krajín, ktorým by sme sa obrátili na Európsku komisiu. Mal by byť pripravený niekedy v priebehu mája… Som rád, že krajín, ktoré sa chcú do toho zapojiť a chcú list podpísať, je viac. Či ich bude 15 alebo 19, sa uvidí. V každom prípade, to už je značná sila štátov, ktoré sa v tejto veci chcú posunúť,“ povedal Fiala.

Podľa neho sa ukázalo, že európske štáty nie sú schopné s ilegálnou migráciou bojovať, ak ju riešia až na svojom území. Cieľom je preto presadiť konkrétne návrhy, ako jej predchádzať – napríklad vytvorením bezpečných zón v tretích krajinách, uzatváraním strategických partnerstiev so štátmi, cez ktoré migranti prechádzajú či vytvorením návratových centier, priblížil predseda českej vlády. Príkladom dobrej praxe je podľa neho spolupráca medzi Veľkou Britániou a Rwandou či dohoda medzi Talianskom a Albánskom. „Nie je to jednoduché dohadovať sa napríklad s krajinami v Afrike, ale je potrebné ísť v týchto veciach ďalej. Inak si s týmto problémom, ktorý je veľký, má bezpečnostné, sociálne aj ekonomické rozmery, neporadíme,“ dodal Fiala.

Viac..  Členské krajiny EÚ definitívne schválili nový pakt o migrácii a azyle

Portál Euractiv.com minulý týždeň napísal, že skupina členských štátov EÚ vyzve EK, aby presunula migračné konanie mimo Úniu. EÚ by podľa nej mala uzavrieť dohody s tretími krajinami, do ktorých by členské štáty mohli posielať migrantov zadržaných na mori. Išlo by o podobný model, na ktorom sa v novembri 2023 dohodli Taliansko a Albánsko. O takomto postupe však niektorí politici pochybujú. Takzvaná externalizácia migračných procesov je podľa nich protikladom migračného paktu prijatého Európskym parlamentom.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Orban

V. Orbán: Migračný pakt EÚ sa skončí fiaskom

Nový migračný pakt Európskej únie, ktorého návrh sa zrodil minulý týždeň, sa určite skončí neúspechom, …

Consent choices