Rafah, Palestína. PHOTO TASR/AP FILE - Displaced Palestinians arrive in central Gaza after fleeing from the southern Gaza city of Rafah in Deir al Balah, Gaza Strip, on Thursday, May 9, 2024. Palestinians on Wednesday, May 15, 2024, will mark the 76th year of their mass expulsion from what is now Israel. It’s an event that is at the core of their national struggle, but in many ways pales in comparison to the calamity now unfolding in Gaza. (AP Photo/Abdel Kareem Hana, File)

EÚ vyzvala Izrael na ukončenie vojenskej operácie v Rafahu

Európska únia v stredu vyzvala Izrael, aby okamžite ukončil svoju vojenskú operáciu v meste Rafah na juhu Pásma Gazy. Varovala, že ak tak neurobí, skomplikuje to vzťahy s Úniou, píše TASR na základe správy Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ).

Únia zároveň vyzvala Izrael, aby sa zdržal ďalšieho zhoršovania už aj tak veľmi zlej humanitárnej situácie v tejto palestínskej enkláve a znovu otvoril hraničný priechod Rafah. Hoci EÚ uznáva právo Izraela na obranu, Tel Aviv musí postupovať v súlade s medzinárodným humanitárnym právom a zaistiť bezpečnosť civilistov, pripomína ESVČ. „Vyzývame všetky strany, aby zvýšili svoje úsilie o dosiahnutie okamžitého prímeria a bezpodmienečného prepustenia všetkých rukojemníkov zadržiavaných Hamasom,“ píše sa vo vyhlásení vydanom v mene šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella.

Z mesta Rafah odišlo za približne týždeň takmer 450.000 ľudí v snahe uniknúť pred tamojšími bojmi, oznámil v utorok Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA). Rafah je preplnený vnútorne vysídlenými osobami a je považovaný za poslednú baštu palestínskeho hnutia Hamas. Do minulého týždňa sa tam pred bojmi v iných častiach Pásma Gazy ukrýval viac než milión ľudí.

Viac..  Komisia začína formálne konanie proti spoločnosti Meta podľa aktu o digitálnych službách

Izraelská armáda vstúpila do Rafahu, ktorý leží pri hraniciach s Egyptom, pred vyše týždňom a získala kontrolu nad palestínskou časťou hraničného priechodu. Izrael takto vyvíja tlak na Hamas, aby zaistil prepustenie rukojemníkov, ktorých militanti uniesli pri útoku na Izrael vlani v októbri. Cieľom izraelskej operácie v Rafahu je tiež rozložiť zostávajúce jednotky Hamasu.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Desiatky europoslancov žiadajú mimoriadny summit a sankcie voči Izraelu

Desiatky centristických, zelených a ľavicových poslancov Európskeho parlamentu (EP) z viacerých členských krajín vyzvali lídrov …

Consent choices