kupalisko, plaz
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Vody určené na kúpanie v Európe zostávajú bezpečné

Väčšina lokalít na kúpanie v Európe v roku 2023 splnila najprísnejšie normy kvality. Vyplýva to z utorňajšej výročnej správy Európskej komisie (EK) o vodách určených na kúpanie, informuje spravodajca TASR.

Podľa správy najprísnejšie normy kvality na kúpanie vlani splnilo 85,4 percenta obľúbených miest v EÚ. Celkom až 96 percent všetkých oficiálne identifikovaných kúpalísk v EÚ spĺňa minimálne normy kvality. Len 1,5 percenta bolo označených ako „nevyhovujúce“.

V posúdení, ktoré vypracovala Európska environmentálna agentúra (EEA) v spolupráci s EK, sa poukazuje na to, kde môžu plavci nájsť bezpečné miesta na kúpanie v Európe počas leta. Osobitne sa zameriava na bezpečnosť monitorovaním baktérií, ktoré môžu spôsobiť vážne ochorenia, a nie na všeobecnú kvalitu vody.

Najvyšší podiel „vynikajúcich“ vodných plôch na kúpanie sa nachádza v Grécku, Chorvátsku, na Cypre a v Rakúsku. V Belgicku, Bulharsku, Luxembursku, na Malte, v Rakúsku a Rumunsku všetky úradne identifikované vody určené na kúpanie v roku 2023 splnili aspoň minimálnu normu kvality. Kvalita pobrežných morských vôd určených na kúpanie je vo všeobecnosti lepšia v porovnaní s vnútrozemskou vodou. V roku 2023 malo 89 percent klasifikovaných pobrežných lokalít na kúpanie vynikajúcu kvalitu v porovnaní s takmer 79 percentami vnútrozemských vôd určených na kúpanie.

Viac..  EK: Jedna miliarda eur na prvý dôležitý projekt spoločného záujmu v sektore zdravotníctva

Od prijatia smernice o vode určenej na kúpanie v roku 2006 sa podiel vodných plôch určených na kúpanie s nízkou kvalitou vody v poslednom desaťročí znížil a od roku 2015 ide o stabilný stav. Zdravotné riziká vyplývajúce z plávania vo vodách určených na kúpanie však pretrvávajú a v roku 2023 bolo v EÚ oznámených 321 problémových lokalít.

Výročná správa vychádza z vlaňajšieho monitorovania 22.081 lokalít v celej Európe. Okrem všetkých členských štátov EÚ sem patria aj miesta v Albánsku a vo Švajčiarsku. Správa o vodách určených na kúpanie sa zverejňuje počas každoročného Zeleného týždňa EÚ. Tento rok počas Zeleného týždňa EÚ eurokomisia spúšťa kampaň #WaterWiseEU na zvýšenie informovanosti ľudí o potrebe zmeniť spôsob, akým sa voda spravuje, využíva a zhodnocuje.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Robert Hajšel: Voda sa stáva jedným z najcennejších artiklov v EÚ. VIDEOBLOG

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …

Consent choices