jačmeň, obilie. PHOTO: ©European Union 2020 - EP

EÚ rozhodla o zavedení prohibičných ciel na obilné produkty z Ruska a Bieloruska

Členské štáty v Rade EÚ vo štvrtok prijali nariadenie, ktorého zámerom je zaviesť prohibičné clá na obilné produkty dovážané z Ruska a Bieloruska. V praxi to znamená, že dovoz vybratých výrobkov z týchto krajín sa úplne zastaví, píše TASR na základe tlačovej správy Rady EÚ.

Clá sa majú týkať obilných produktov, olejnín a z nich spracovaných výrobkov, ako aj na pelety z repnej drviny. V súčasnosti za ne dovozcovia neplatia žiadne clá alebo sú len nízke. Opatrenia sa týkajú výrobkov pôvodom z Ruska a Bieloruska priamo, či nepriamo vyvážaných do Únie. Nebudú mať však vplyv na tranzit cez EÚ do tretích krajín. Nariadenie bude uverejnené v Úradnom vestníku EÚ a opatrenia nadobudnú účinnosť 1. júla 2024.

Dovoz obilných výrobkov z Ruska do EÚ sa výrazne zvýšil po 24. februári 2022 a ruskom útoku na Ukrajinu. Hoci zostáva relatívne malým dodávateľom obilných výrobkov na únijný trh, je popredným svetovým výrobcom a vývozcom tohto tovaru. Podľa Rady EÚ existujú dôkazy, že Moskva si v súčasnosti nezákonne privlastňuje veľké objemy výrobkov na územiach Ukrajiny a smeruje ich na svoje vývozné trhy ako údajne ruské výrobky.

Viac..  Nemecko sa snaží zastaviť alebo zmierniť clá EÚ na čínske elektromobily

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

sud, justicia

Čína hrozí EÚ žalobou pred WTO v súvislosti s clami na elektromobily

Peking hrozí Európskej únii (EÚ) žalobou pred Svetovou obchodnou organizáciou (WTO) v súvislosti so sankčnými …

Consent choices