mladi ludia
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Mladí Slováci veria EÚ viac než vláde, ale voliť ich chodí zatiaľ len málo

Reprezentatívny výskum, realizovaný agentúrou FOCUS pre Radu mládeže Slovenska ukázal, že viac ako polovica mladých ľudí vo veku 15 – 29 rokov nemá dostatok informácií o Európskej únii. Následkom tejto neinformovanosti je aj laxný prístup k európskym voľbám v roku 2019, keď sa na nich zúčastnilo len 11% mladých ľudí vo veku 18 až 24 rokov.

Turné po slovenských školách

Rada mládeže Slovenska sa preto v rámci Európskeho dialógu s mládežou rozhodla prispieť k zmene a zorganizovala pod vedením Marca Németha, delegáta Európskeho dialógu s mládežou, turné po slovenských školách. Prešiel celkovo okolo 40 škôl od východného až po západné Slovensko. Cieľom bolo viesť apolitické diskusie s prvovoličmi o dôležitosti členstva v EÚ a o potrebe aktívnejšej účasti mladých ľudí v európskych voľbách.

“Naše nedávne turné po školách poukázalo na zvýšený záujem študentov o európske záležitosti. Je kľúčové, aby sme mladých ľudí neustále informovali a zapájali do procesov, ktoré formujú našu spoločnú budúcnosť,” hovorí Marco Németh, delegát Európskeho dialógu s mládežou.

Odozva žiakov, ale aj samotných učiteľov, bola vo väčšine prípadov pozitívna. Žiaci kládli rôzne otázky a bolo jasne vidieť ich záujem dozvedieť sa niečo viac, ale aj diskutovať o fungovaní EÚ a jej aktuálnej agende. „Je dôležité, aby mali mladí ľudia čo najviac informácií o Európskej únii a o tom, ako funguje a prijíma rozhodnutia EÚ a Európsky parlament. Som preto rád, že Rada mládeže Slovenska spolu s Európskym dialógom precestovala v uplynulých týždňoch celé Slovensko a na desiatkach škôl diskutovala so študentmi o dôležitosti nášho členstva v únii a význame eurovolieb,” uviedol Robert Sermek, vedúci kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku

EÚ sa teší veľkej dôvere, chýba však informovanosť

Z reprezentatívneho prieskumu, ktorý zabezpečovala agentúra FOCUS pre Radu mládeže Slovenska jednoznačne vyplýva, že prístup mladých ľudí k EÚ je pozitívny. Až 65% mladých ľudí vo veku 15-29 rokov dôveruje Európskej únii. Toto číslo radí Európsku úniu medzi inštitúcie s relatívne vysokou mierou dôvery medzi mladými ľuďmi na Slovensku. Toto číslo je významne vyššie v porovnaní s dôverou mladých ľudí vo vládu SR a Národnú radu SR (parlament), ktorým dôveruje len 35% opýtaných.

Viac..  Štrasburg: Začala sa ustanovujúca plenárna schôdza Európskeho parlamentu

„Výsledky výskumu jasne ukazujú, že mladí ľudia majú k Európskej únii pozitívny vzťah a prejavujú vyššiu dôveru v EÚ než vo väčšinu domácich inštitúcií. Teraz je na nás, aby sme im poskytli dostatok informácií a motivovali ich k aktívnejšej účasti na rozhodovacích procesoch,” upresňujeJuraj Lizák, riaditeľ kancelárie Rady mládeže Slovenska. Európska únia sa tým umiestňuje na podobnej úrovni dôvery ako NATO a polícia, pričom prekonáva dokonca aj prezidentku SR, ktorá má dôveru 60% mladých ľudí.

Prieskum tiež odhalil, že viac ako polovica mladých ľudí vo veku 15-29 rokov deklaruje, že nemá dostatok informácií o Európskej únii. Najvyššiu mieru subjektívnej informovanosti vykazujú mladí ľudia s vysokoškolským vzdelaním, zatiaľ čo najnižšiu so stredoškolským vzdelaním bez maturity. Zaujímavosťou je, že mladí, ktorí majú skúsenosť s pobytom v zahraničí, členstvom v mládežníckej organizácii alebo s dobrovoľníctvom, sa viac zaujímajú o európsku politiku.

„Pokiaľ ide o prieskum RmS, budeme sa snažiť tlmočiť jeho závery aj novozvoleným europoslancom, aby mohli čo najlepšie riešiť v EP aj témy, ktoré zaujímajú mladých ľudí,“ dodal vedúci kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku.

O mam

Odporúčame pozrieť

Roberta Metsola bola opätovne zvolená za predsedníčku Európskeho parlamentu

Europoslanci v utorok opätovne zvolili Robertu Metsolu (EPP, MT) za predsedníčku Európskeho parlamentu do roku …

Consent choices