Vlajky EÚ - Gruzínsko. PHOTO: © European Union 2021

Borrell upozornil Gruzínsko na možné zastavenie vstupného procesu do EÚ

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v pondelok Gruzínsku oznámil, že jeho úsilie o vstup do EÚ by sa mohlo skončiť. Súvisí to s nedávnymi zmenami gruzínskych zákonov, píše TASR podľa agentúry AFP.

„Dvere pre Gruzínsko s cieľom stať sa členom Európskej únie, sú otvorené,“ povedal Borrell na pondelkovom zasadnutí Rady EÚ na úrovni ministrov zahraničných vecí v Luxemburgu. „Ak však vláda (v Tbilisi) bude pokračovať tým istým spôsobom, bude naďalej robiť to, čo robí, tieto dvere sa zatvoria a obyvatelia Gruzínska za následky zaplatia, budú trpieť,“ povedal Borrell.

Prvými krokmi, o ktorých ministri rokujú, by podľa jeho slov mohlo byť zastavenie fondov pre gruzínske bezpečnostné sily, pre vládu či prerušenie kontaktov na najvyššej úrovni. „Nechceme zasiahnuť občanov. Nechceme občanom spôsobiť viac bolesti,“ povedal. Dodal, že prijatie jasného rozhodnutia sa na pondelkovom zasadnutí v Luxemburgu ešte neočakáva.

Viac..  Pellegrini: Slovensko rešpektovalo väčšinu pri najvyšších pozíciách v EÚ

Gruzínsko o členstvo v EÚ požiadalo v marci 2022 a v decembri 2023 mu bol udelený štatút kandidátskej krajiny. Vládna strana Gruzínsky sen však nedávno presadila zákon o zahraničných agentoch, o ktorom mnohí tvrdia, že vznikol podľa ruskej legislatívy využívanej na utíšenie kritických hlasov. Podobu zákona kritizovali mnohé západné krajiny a organizácie, USA zaviedli vízové obmedzenia voči trom desiatkam gruzínskych občanov, ktorých obvinili z podkopávania demokracie v tejto krajine.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

EÚ zmrazí Gruzínsku desiatky miliónov eur finančnej pomoci

Nádej Gruzínska na vstup do Európskej únie bola pozastavená len niekoľko mesiacov po tom, ako …

Consent choices