kyberneticka bezpecnost
Ilustračné PHOTO: © European Union.

EÚ na svoj zoznam sankcií pridala šesť osôb za kybernetické útoky

Diplomati členských krajín EÚ v pondelok na pracovnom stretnutí v Luxemburgu schválili dodatočné sankcie voči šiestim osobám zapojeným do kybernetických útokov na kritickú infraštruktúru v členských štátoch EÚ. Informuje o tom spravodajca TASR.

Rada EÚ spresnila, že po prvýkrát sa prijímajú reštriktívne opatrenia proti kyberzločincom, ktorí používajú ransomvérové ​​kampane proti základným službám, ako je zdravotníctvo a bankovníctvo. Na sankčný zoznam EÚ sa dostali dvaja členovia skupiny „Callisto“ Ruslana Pereťjatka a Andrej Korinec. Ide o skupinu ruských vojenských spravodajských dôstojníkov zodpovedných za phishingové kampane v krajinách EÚ a tretích krajinách, pri ktorých kradnú citlivé údaje v dôležitých funkciách štátu vrátane rezortov obrany a diplomacie.

EÚ sankcie zamerala aj na Oleksandra Sklianka a Mykolu Černycha z „Armagedonskej hackerskej skupiny“ podporovanej Federálnou bezpečnostnou službou (FSB) Ruskej federácie. Je zodpovedná za kybernetické útoky s významným dopadom na vlády členských štátov EÚ a na Ukrajinu, aj pomocou phishingových e-mailov a kampaní so škodlivým softvérom. Sankcie sa týkajú aj Michaila Careva a Maksima Galočkina, kľúčových hráčov pri nasadzovaní škodlivých softvérov malvéru Conti a Trickbot. Trickbot vytvorila hackerská skupina „Wizard Spider“, ktorá viedla počítačové útoky na rôzne sektory vrátane zdravotníctva a bankovníctva, čím spôsobila značné ekonomické škody v EÚ.

Viac..  Nariadenie o vzniku úradu EÚ proti praniu špinavých peňazí vstúpilo do platnosti

Režim kybernetických sankcií EÚ sa v súčasnosti vzťahuje na 14 jednotlivcov a štyri právne subjekty a zahŕňa zmrazenie ich aktív a zákaz cestovania do členských krajín Únie. Fyzické osoby a právne subjekty z EÚ majú zakázané poskytovať peniaze osobám a firmám na tomto sankčnom zozname. EÚ v júni 2017 vytvorila právny rámec pre spoločnú diplomatickú reakciu na škodlivé kybernetické aktivity (takzvaný súbor nástrojov kybernetickej diplomacie). Umožňuje to EÚ a jej členským štátom využívať všetky opatrenia spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky na prevenciu, odrádzanie a reagovanie na škodlivé kybernetické aktivity.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

EÚ schválila sankcie proti Bielorusku, majú podporiť sankčný režim proti Moskve

Členské štáty Európskej únie v stredu schválili balík sankcií proti Bielorusku. Zamerané sú na to, …

Consent choices