Maďarský premiér Viktor Orbán a francúzsky prezident Emmanuel Macron. PHOTO: TASR (AP Photo/Thibault Camus)

Orbán tvrdí, že Francúzsko podporuje agendu maďarského predsedníctva v Rade EÚ

Maďarský premiér Viktor Orbán tvrdí, že Francúzsko podporuje agendu nadchádzajúceho maďarského predsedníctva v Rade EÚ, ktoré sa plánuje zamerať na posilnenie európskeho hospodárstva. Orbán sa takto vyjadril v rozhovore pre maďarské verejnoprávne médiá po tom, ako v stredu v Paríži rokoval s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, informuje agentúra MTI.

Predseda maďarskej vlády uviedol, že jeho rozhovory s Macronom sa týkali francúzsko-maďarských vzťahov a najbližších šiestich mesiacov, počas ktorých bude Budapešť predsedať eurobloku. Maďarsko prevezme rotujúce predsedníctvo Rady EÚ od 1. júla do 31. decembra.

Orbán podotkol, že Paríž je po Berlíne a Ríme už jeho treťou zástavkou v sérii takýchto stretnutí s lídrami krajín EÚ. „Po Berlíne a Ríme sme dosiahli dohodu aj tu a dostali sme súhlas, aby sa nasledujúcich šesť mesiacov maďarského predsedníctva venovalo zlepšeniu konkurencieschopnosti európskeho hospodárstva,“ zhodnotil maďarský premiér priebeh schôdzky s Macronom.

Viac..  Šefčovič: Proces nominácií do EK sa iba začína, správny signál však bol dôležitý

Informoval, že sa v rozhovoroch s francúzskym prezidentom dotkli aj témy rozšírenia EÚ o krajiny západného Balkánu. Drvivá väčšina členských krajín EÚ si podľa Orbána želá, aby tieto krajiny vstúpili do EÚ čo najskôr, pričom Budapešť za to bude zasadzovať aj v nadchádzajúcom období.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Macron: Orbánova cesta do Ruska a Číny bola legitímna, ale nie v mene EÚ

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v noci na piatok (SELČ) vo Washingtone vyhlásil, že Viktor Orbán …

Consent choices