Europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Vznikne nová frakcia v EP? FPÖ, maďarský Fidesz a české ANO vytvorili politickú alianciu

Populistická pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ), Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána a česká populistická strana ANO Andreja Babiša vytvorili v rámci Európskej únie novú politickú alianciu. Zároveň pozývajú ďalšie strany, aby sa k nej pripojili. V nedeľu to vo Viedni vyhlásil šéf FPÖ Herbert Kickl, TASR informuje podľa agentúr Reuters, AFP, APA a rakúskych médií. „Preberáme zodpovednosť za spustenie tejto novej platformy a novej frakcie. Chcem dať jasne najavo, že toto je náš cieľ,“ povedal Orbán.

ANO, Fidesz a FPÖ vyhrali vo svojich domovských krajinách voľby do Európskeho parlamentu (EP). Ich „Vlastenecký manifest“ má ambíciu vytvoriť novú politickú skupinu v Európskom parlamente. Na to však potrebujú 23 europoslancov zo siedmich rôznych krajín. ANO získalo sedem mandátov, samotný Fidesz má 10 a FPÖ šesť. Europarlament bude mať v tomto volebnom období 720 poslancov.

Doterajšie či nové frakcie v europarlamente musia svoj názov a zloženie oznámiť do 15. júla. Od 16. do 19. júla bude v Štrasbugu ustanovujúce plenárne zasadanie EP, kde si europoslanci zvolia predsedu a 14 podpredsedov, kvestorov, predsedov a podpredsedov výborov a delegácií.

Opozičné hnutie ANO opustilo po voľbách liberálnu frakciu Renew aj európsku stranu ALDE. Populisticko-nacionalistický Fidesz po množstve konfliktov opustil najsilnejšiu frakciu Európskej ľudovej strany (EPP) v roku 2021. FPÖ po voľbách spolu s francúzskym Národným združením (RN) dominovalo frakcii Identita a demokracia (ID). „Ak všetko pôjde podľa plánu a ak Boh dá, do konca roka patrioti v celom západnom svete budú mať väčšinu,“ povedal Orbán v sobotu. Zároveň reagoval aj na slabé vystúpenie prezidenta Joa Bidena v televíznom súboji so svojím vyzývateľom Donaldom Trumpom. „Včera USA tiež urobili veľký krok k zmene,“ uviedol.

Viac..  V EP vzniká ďalšia frakcia, suverenisti združujú najmä poslancov ultrapravicových síl

Maďarsko od 1. júla preberá rotujúce predsedníctvo v Európskej únii. Verejný odpor Orbána (od roku 2010 vládne s ústavnou väčšinou) k politike a postojom EÚ dlhodobo frustruje ostatné členské štáty a vytlačilo ho to na okraj hlavného politického prúdu. Predsednícke motto Maďarska – Make Europe Great Again (Urobme Európu opäť skvelou) – sa inšpirovalo sloganom exprezidenta Donalda Trumpa.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Europsky parlament

V EP vzniká ďalšia frakcia, suverenisti združujú najmä poslancov ultrapravicových síl

Nemecká strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) našla dostatok partnerov z iných členských krajín EÚ na …

Consent choices