geneticky modifikovane plodiny
PHOTO: europarltv.europa.eu

EÚ povolila používanie geneticky modifikovanej kukurice ako krmiva pre zvieratá

Európska komisia (EK) v utorok oznámila, že povolila dve geneticky modifikované plodiny kukurice na jednotnom trhu EÚ a obnovila povolenie pre ďalšiu geneticky modifikovanú plodinu kukurice ako potraviny a krmiva pre zvieratá. Informuje o tom spravodajca TASR.

Rozhodnutie eurokomisie však povoľuje iba dovoz tejto geneticky modifikovanej kukurice na použitie ako potraviny a krmivo pre zvieratá, nie však na pestovanie v rámci EÚ. Povolené modifikované plodiny kukurice prešli komplexným a prísnym postupom hodnotenia, ktorý zabezpečuje vysokú úroveň ochrany zdravia ľudí a zvierat a životného prostredia.

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) vydal priaznivé vedecké hodnotenie, v ktorom dospel k záveru, že tieto geneticky modifikované plodiny kukurice sú rovnako bezpečné pre zdravie ako konvenčné prírodné odrody kukurice. Povolenia EK sú platné na dobu 10 rokov a každý produkt vyrobený z týchto geneticky modifikovaných plodín bude podliehať prísnym pravidlám EÚ o označovaní a sledovateľnosti.

Viac..  EK napomenula sedem krajín, vrátane Slovenska, pre vysoký deficit

Komisia mala zákonnú povinnosť rozhodnúť o týchto povoleniach po tom, ako členské štáty EÚ nedosiahli kvalifikovanú väčšinu v prospech či neprospech povolenia geneticky modifikovaných plodín kukurice.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Miriam Lexmann: Dodnes nevieme aký vplyv na človeka majú GMO rastliny

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Genómové …

Consent choices