orban
Maďarský premiér Viktor Orbán. PHOTO: © European Union- EP.

EÚ a Varšava vyjadrili znepokojenie nad ohlásenou Orbánovou cestou do Moskvy

Predseda Európskej rady Charles Michel a poľský premiér Donald Tusk vo štvrtok vyjadrili znepokojenie nad plánovanou cestou maďarského premiéra Viktora Orbána do Moskvy. Maďarsko je v súčasnosti predsedníckou krajinou v Rade EÚ. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.

Orbán je jediný líder členskej krajiny EÚ, ktorý udržiava blízke vzťahy s Kremľom aj po spustení ruskej invázie na Ukrajinu, konštatuje AFP. Maďarsko v pondelok 1. júla prevzalo polročné rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ od Belgicka. „Rotujúce predsedníctvo v EÚ nemá mandát na angažovanie sa s Ruskom v mene EÚ,“ napísal Michel na sociálnej sieti X. Postoj Európskej rady je podľa jeho slov jasný: agresorom je Rusko. „Žiadne rokovanie o Ukrajine sa nemôže uskutočniť bez Ukrajiny,“ dodal. Poľský premiér Tusk na X uviedol, že „správy o vašej ceste do Moskvy nemôžu byť pravdivé, Viktor Orbán, alebo môžu?“

Orbán sa má v Moskve stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, uviedli viaceré médiá. V prípade uskutočnenia cesty bude prvým európskym lídrom, ktorý Rusko navštívil od apríla 2022, keď tam bol rakúsky spolkový kancelár Karl Nehammer, pripomína AFP. Maďarská vláda v súvislosti s cestou na žiadosť o vyjadrenie nereagovala. Orbán sa v utorok v Kyjeve stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Viac..  Orbán tvrdí, že Francúzsko podporuje agendu maďarského predsedníctva v Rade EÚ

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Macron: Orbánova cesta do Ruska a Číny bola legitímna, ale nie v mene EÚ

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v noci na piatok (SELČ) vo Washingtone vyhlásil, že Viktor Orbán …

Consent choices