Josep Borrell Fontelles, šéf únijnej diplomacie. PHOTO: European Union 2023.

Borrell skritizoval Orbána za účasť na samite Organizácie turkických štátov

Maďarský premiér Viktor Orbán si v sobotu vyslúžil novú výčitku od šéfa zahraničnej politiky EÚ Josepa Borrella po tom, ako sa zúčastnil na stretnutí Organizácie turkických štátov (OTS) v Azerbajdžane. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry AFP.

Brusel, spojenci EÚ, USA a Kyjev už v piatok odsúdili Orbána, ktorého krajina začiatkom júla prevzala polročné rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie, za rozhodnutie vycestovať do Moskvy a rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o vojne na Ukrajine.
Predstavitelia EÚ túto nečakanú cestu odsúdili s tým, že podkopáva postoj 27-členného bloku k tomuto konfliktu, a zdôraznili, že Orbán tým nezastupoval Brusel.

Podľa Borrella bola Orbánova účasť na sobotňajšom neformálnom samite OTS najnovším podujatím, na ktorom zastupoval iba Maďarsko, a nie Európsku úniu. „Maďarsko nedostalo od Rady EÚ žiadny mandát na rozvíjanie vzťahov s Organizáciou turkických štátov,“ uviedol Borrell.

EÚ tiež odmietla pokus OTS legitimizovať medzinárodne neuznanú Severocyperskú tureckú republiku (TRNC) tým, že ju organizácia prijala ako pozorovateľa, pripomenul Borrell.

Viac..  EÚ uvalila dočasné vyrovnávacie clá na dovoz elektromobilov na batérie z Číny

Stredomorský ostrov Cyprus je už desaťročia rozdelený na medzinárodne uznanú grécky hovoriacu Cyperskú republiku, ktorá je členom EÚ, a Tureckom okupovanú časť Cypru – turecky hovoriacu TRNC, ktorú uznáva len Ankara.

OTS je medzinárodná organizácia združujúca krajiny s turkickými jazykmi, ktorú v roku 2009 založili Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko a Turecko. Maďarsko sa stalo jej pozorovateľským členom v roku 2018.

O red

Odporúčame pozrieť

Borrell v mene EÚ podporil verdikt MSD v kauze izraelskej politiky osídľovania

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v sobotu oznámil, že EÚ berie na vedomie rozhodnutie najvyššieho …

Consent choices