Ilustračné PHOTO: © Euroapean Union.

Nová britská vláda chce užšie spolupracovať s EÚ v oblasti obchodu

Nová britská vláda chce užšie spolupracovať s Európskou úniou (EÚ) v oblasti obchodu, vylúčila však zrušenie brexitu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Spojené kráľovstvo a EÚ majú napríklad rovnaké potravinové normy, povedal britský minister hospodárstva a obchodu Jonathan Reynolds pre Sky News: „Ak môžeme predať viac whisky a lososov na pre nás takom dôležitom trhu, mali by sme tieto možnosti poriadne preskúmať.“ Reynolds obvinil z problémov v bilaterálnom obchode s EÚ predchádzajúcu konzervatívnu vládu. „Ak mám byť úprimný, budovanie vzťahov s Európou, ktoré sa nebudú riadiť vnútornou politikou Konzervatívnej strany, je skutočne v záujme Spojeného kráľovstva,“ uviedol Reynolds.

Diplomati EÚ a zástupcovia nemeckých firiem kritizovali tvrdohlavosť minulej vlády. Reynolds prisľúbil „rozumné a pragmatické“ riešenia, ako je napríklad vzájomné uznávanie odbornej kvalifikácie alebo vízové pravidlá pre umelcov a hudobníkov. Odstránenie takýchto prekážok má podľa neho zmysel. Reynolds však dôrazne vylúčil návrat do EÚ. „Nie sme otvorení voľnému pohybu osôb, čo je súčasťou členstva v EÚ a k tomu sa nevrátime,“ uviedol britský minister. Dodal však, že úzka spolupráca EÚ a Spojeného kráľovstva je v spoločnom záujme oboch strán. Spojené kráľovstvo opustilo EÚ koncom januára 2020 a od roku 2021 už nie je členom colnej únie a jednotného trhu EÚ.

Viac..  EÚ schválila sankcie proti Bielorusku, majú podporiť sankčný režim proti Moskve

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

EU Japonsko

EÚ zvažuje obrannú spoluprácu s Japonskom a Južnou Kóreou

Európska únia zvažuje vytvorenie partnerstva s Japonskom a Južnou Kóreou v oblasti bezpečnosti a obrany, …

Consent choices