Aké sú riešenia? Draghiho správa obsahuje tréningový plán pre tri disciplíny. Prvá je zmazanie globálneho zaostávania v inováciách. Dobré je, že Európa má kvalitné ľudské zdroje, ktoré by sme ale mali oveľa lepšie využívať. Rukávy si treba vyhrnúť tak v univerzitnom vzdelávaní, pri koordinácii verejných investícií, ako aj vo financovaní všetkých fáz inovačného procesu.
Druhá disciplína je o lepšom zlaďovaní dekarbonizácie a konkurencieschopnosti. Inak povedané, aké kroky treba urobiť, aby Európa mohla ťažiť zo zelenej transformácie. Draghi nabáda k podpore odvetví, ktoré produkujú zelené technológie a k výraznému zníženiu cien energií pre firmy aj obyvateľov. Aby sme všetci cítili pozitívne efekty zelenej transformácie.
Tretia oblasť, kde sa treba o dosť zlepšiť, je bezpečnosť a zníženie zraniteľnosti. Neistota je totiž veľkým nepriateľom investícií. Bolo by vhodné skoncovať s rozdrobenosťou obranných politík v Európskej únii, a pracovať aj na znížení závislosti pri kritických surovinách alebo produktoch. K tomu treba nadviazať užšiu ekonomickú spoluprácu aj s krajinami Afriky či Latinskej Ameriky.
Som veľmi rád, že správa jasne pomenovala nedostatky. Lebo medicínu si vieme dobre vybrať len vtedy, ak poznáme diagnózu. Budúcnosť je zelená a digitálna, a treba urobiť všetko preto, aby sme patrili medzi svetovú špičku.
Ľudovít Ódor, europoslanec /PS, RE/.