Jednou z charakteristík, ktoré prisudzujú novozvolenému americkému prezidentovi je jeho nevypočítateľnosť. Nikto tak v súčasnosti nevie povedať, akým spôsobom sa budú vzťahy medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi vyvíjať, hovorí europoslankyňa za SMER-SD Monika Beňová
Najvyšší predstavitelia Európskej únie (EÚ) sa pridali ku gratulantom k víťazstvu Donalda Trumpa v prezidentských voľbách. „Skôr ako na ďalší rozvoj spolupráce sa však v súčasnosti pripravujú na prípadnú eskaláciu sporov, vrátane možnej obchodnej vojny,“ uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová.
Strašia ich najmä vysoké clá na európske produkty, či hrozba vystúpenia USA z NATO a strata bezpečnostných garancií. Partnerstvo so Spojenými štátmi sa tak potenciálne môže ešte viac meniť na silne konkurenčný vzťah. „Donald Trump už počas kampane hrozil zavedením ciel na európske produkty. Osobitne sa zameral na automobilový priemysel, čo by malo dosah aj na slovenské automobilky,“ priblížila europoslankyňa.
Možné scenáre sme tak vedeli predpokladať. Tragédiou niektorých európskych lídrov preto zostáva, že po bezpečnejšej a zomknutejšej Európe začínajú otvorene volať až po zvolení nového amerického prezidenta. „Stratili sme tak bohužiaľ čas, no ak bude jedným z dôsledkov tejto voľby posilnená a viac konštruktívne spolupracujúca Únia, je to pre celú Európu dobrá správa. Namiesto sporov sa tak v budúcnosti môžeme jeden na druhého omnoho viac spoľahnúť,“ uzavrela Monika Beňová. Plénum Európskeho parlamentu sa bude vzťahmi medzi EÚ a USA po amerických prezidentských voľbách zaoberať na dnešnom zasadnutí.