Počas môjho pôsobenia v diplomacii som sa s niečím podobným nikdy nestretla. Poslanec Glück zo strany SMER tvrdí, že jeho návrh, ktorý zbavuje premiéra povinnosti predstupovať pred Výbor pre európske záležitosti a žiadať mandát na rokovania lídrov na samite v Bruseli, má slúžiť na prípady, keď by mal premiér iné pracovné povinnosti, napríklad zahraničné cesty. Prvý premiér SR, ktorý údajne na to „nemá čas“ kvôli iným „povinnostiam“.
Rokovanie lídrov (summit) je najvyššou politickou úrovňou v EÚ, kde sa prijímajú rozhodnutia s najzásadnejšími dopadmi pre celú Úniu. Je absolútnym minimom, aby premiér pred poslancami obhájil pozície Slovenska pred takýmito rokovaniami, preukázal, že presadzuje záujmy SR, a aby získal mandát od poslancov.
Preto som počas môjho pôsobenia ako poradkyňa premiéra vždy trvala na účasti vo výbore. Alebo má mať premiér „bianko šek“ a na samite povedať čokoľvek, čo si zmyslí? Ako autokrat? Slovensko je stále parlamentná demokracia, pán poslanec Glück by sa mal lepšie vzdelávať, aby pochopil, čo vlastne v parlamente robí.
V iných členských krajinách EÚ je predstupovanie premiérov pred parlament pred summitmi štandardnou praxou. Napríklad holandský premiér čelí aj niekoľkohodinovým otázkam poslancov. Takýto dialóg je základom fungujúcej demokracie a umožňuje kontrolu nad tým, čo vláda na úrovni EÚ presadzuje.
Tento návrh opäť ukazuje, že SMER nerozumie princípom parlamentnej demokracie. Nejde im o nič iné, než ako sa vyhnúť nepríjemným otázkam – od opozície, od médií a od občanov, ktorým sa zodpovedať jednoducho nechcú.
Ľubica Karvašová, europoslankyňa /PS, RE/.