Rokovanie lídrov (summit) je najvyššou politickou úrovňou v EÚ, kde sa prijímajú rozhodnutia s najzásadnejšími dopadmi pre celú Úniu. Je absolútnym minimom, aby premiér pred poslancami obhájil pozície Slovenska pred takýmito rokovaniami, preukázal, že presadzuje záujmy SR, a aby získal mandát od poslancov.
Preto som počas môjho pôsobenia ako poradkyňa premiéra vždy trvala na účasti vo výbore. Alebo má mať premiér „bianko šek“ a na samite povedať čokoľvek, čo si zmyslí? Ako autokrat? Slovensko je stále parlamentná demokracia, pán poslanec Glück by sa mal lepšie vzdelávať, aby pochopil, čo vlastne v parlamente robí.
V iných členských krajinách EÚ je predstupovanie premiérov pred parlament pred summitmi štandardnou praxou. Napríklad holandský premiér čelí aj niekoľkohodinovým otázkam poslancov. Takýto dialóg je základom fungujúcej demokracie a umožňuje kontrolu nad tým, čo vláda na úrovni EÚ presadzuje.
Tento návrh opäť ukazuje, že SMER nerozumie princípom parlamentnej demokracie. Nejde im o nič iné, než ako sa vyhnúť nepríjemným otázkam – od opozície, od médií a od občanov, ktorým sa zodpovedať jednoducho nechcú.
Ľubica Karvašová, europoslankyňa /PS, RE/.