plyn
Ilustračné PHOTO: © European Union.

GIE: Európe aktuálne nehrozí plynová kríza

Pretrvávajúce nízke teploty v Európe zvyšujú spotrebu plynu. Podľa Európskeho združenia pre plynárenskú infraštruktúru (GIE) sa však v súčasnosti nemusíme obávať nedostatku ani prudkého nárastu cien plynu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Podľa GIE je čerpanie plynu zo zásobníkov v súčasnosti nad 10-ročným priemerom. Napriek tomu sú úrovne ich naplnenia stále relatívne vysoké a komfortné. Ceny by viac kolísali, ak by sa zásobníky vyprázdnili, čím by stúpla závislosť od dovozu. „V súčasnosti je jednoduchšie kombinovať dovoz a čerpanie zo zásobníkov, čo je pre spotrebiteľov výhodné.“

Podľa údajov združenia boli európske zásobníky plynu v piatok (17. 1.) večer naplnené na 62,6 percenta. Zásobníky v Nemecku boli naplnené na 67,4 percenta. Podľa združenia predovšetkým Nemecko disponuje veľkou kapacitou zásobníkov, čo pomáha vyrovnávať ceny a zabezpečovať dodávky. Zásobníky sú dobre naplnené napríklad aj v Taliansku, Poľsku a Rakúsku. Podľa združenia sú dôvodom nadpriemerného čerpania plynu zo zásobníkov aktuálne nízke teploty v celej Európe a zákaz tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu od začiatku roka.

Združenie nevidí dôvod na obavy ani v prípade dlhotrvajúcich mrazov. Podľa GIE zatiaľ nedošlo k ničomu neočakávanému. Aj keby chladné obdobie trvalo dlhšie, dodávky plynu do Európy zostanú zabezpečené. „Jedinou nevýhodou by bola nižšia úroveň naplnenia zásobníkov, než sa predpokladalo.“ V marci by mohla klesnúť na 30 percent, čo „by zvýšilo pozornosť pri dopĺňaní zásobníkov počas budúceho leta“. Kým v minulosti sa dal plyn nakúpiť lacnejšie v lete ako v zime, v poslednom období sme videli opačný trend, keď ceny plynu boli v niektorých prípadoch vyššie v letných mesiacoch ako v zimných. Združenie upozornilo, že v lete bude potrebné opäť zabezpečiť vysokú naplnenosť zásobníkov pre nasledujúcu zimu.

Viac..  Líder europarlamentnej EPP je za odvetné opatrenia, ak USA zavedú clá na dovoz z EÚ

Ukrajina začiatkom roka zastavila tranzit ruského plynu, keďže platnosť príslušnej zmluvy vypršala. Ukončenie tranzitu ostro kritizovalo Slovensko, ktoré je silne závislé od dodávok ruského plynu. EIG uviedla, že Slovensko by vzhľadom na infraštruktúru a aktuálnu situáciu nemalo mať žiadne problémy so zabezpečením dodávok.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

plyn

Plynová kríza napokon nehrozí. Na rokovaniach sa podarilo dopracovať k dohode

BRUSEL/BRATISLAVA / Vyzerá to tak, že plynová kríza napokon nehrozí. Na rokovaniach v Berlíne sa podarilo …

Consent choices