Poslanci Európskeho parlamentu budú tento týždeň diskutovať so zástupcami Komisie a poľského predsedníctva Rady o dôsledkoch druhého funkčného obdobia amerického prezidenta Donalda Trumpa na transatlantické vzťahy.
„Napriek predháňaniu sa v gratuláciách vnímajú mnohí lídri v rámci Európskej únie nového amerického prezidenta ako hrozbu pre transatlantické partnerstvo,“ pripomenula poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová. Tu je však dôležité otvorene si priznať, že toto spojenectvo oslabuje už veľmi dlho a tak republikánski, ako aj demokratickí prezidenti dávno presmerovali svoj záujem z Európy do Ázie.
„Únia je pre Spojené štáty omnoho viac konkurentom než partnerom. Prvý to počas svojho minulého volebného obdobia otvorene povedal práve nastupujúci prezident. Joe Biden po ňom síce podstatne zmenil rétoriku, no Trumpom zavedené clá na európske dovozy počas celých štyroch rokov nezrušil,“ uviedla europoslankyňa. Európa a Spojené štáty predstavujú celkovo 30 percent svetového obchodu. „Silnejší sme tak spoločne, no Trumpom deklarovaná hrozba zavedenia ciel na európske tovary signalizuje skôr ďalšie prehlbovanie vzájomne konkurenčného vzťahu,“ zdôraznila Monika Beňová.
Namiesto lamentovania nad dávno známymi čiernymi scenármi by európski lídri mali brať príchod novej americkej administratívy ako pozitívnu výzvu. „Ponúka totiž priestor na prevzatie zodpovednosti a sústredenie sa na budovanie bezpečnejšej a zomknutejšej Európy s vyššou mierou suverenity, akcieschopnosti a vzájomného rešpektu. Takej, kde predstavitelia členských krajín s iným ako väčšinovým názorom prestanú byť vytláčaní na okraj, ale budú vypočutí a rešpektovaní rovnako ako ostatní. Potom môže dôjsť k napĺňaniu základného motta Európskej únie, ktoré hovorí o zjednotení v rozmanitosti,“ uzavrela europoslankyňa.