Európska komisia
PHOTO: redakcia/red.

Komisia pripravuje cestu k budúcemu dlhodobému rozpočtu EÚ

Európska komisia uverejnila oznámenie s názvom „Na ceste k budúcemu viacročnému finančnému rámcu“. Sú v ňom predstavené kľúčové politické a rozpočtové výzvy, na základe ktorých vznikne návrh budúceho viacročného finančného rámca (VFR). Vytvára základy pre úvahy o tom, ako prispôsobiť dlhodobý rozpočet EÚ vyvíjajúcim sa potrebám a prioritám. Komisia týmto oznámením zároveň začína celoeurópsku kampaň, ktorej súčasťou sú rôzne zainteresované strany vrátane vlád členských štátov, regionálnych orgánov a občanov.

Rozpočet EÚ v centre priorít EÚ

Z európskeho rozpočtu sa finančne podporujú občania, poľnohospodári, výskumní pracovníci, podniky a regióny v celej Európe aj mimo nej. Ukázalo sa, že je kľúčový pre lepší život Európanov. Spolu s nástrojom NextGenerationEU pomohol zvládnuť pandémiu a energetickú krízu, pričom počas obmedzení pohybu zachránil milióny pracovných miest a poskytol investície do čistej a digitálnej budúcnosti. V kontexte ruskej útočnej vojny sa z rozpočtu EÚ takisto poskytla bezprecedentná podpora pre Ukrajinu a bezpečnosť Európy.

Budúci dlhodobý rozpočet, ktorý bude platný od roku 2028, musí vyriešiť zložitý hlavolam: ako naplniť neustále sa zvyšujúce očakávania, pokiaľ ide o činnosť EÚ. Na to, aby rozpočet EÚ dokázal naplniť naše ambície, zabezpečil splácanie pôžičiek pre nástroj NextGenerationEU a aby boli zároveň zabezpečené stabilné vnútroštátne finančné príspevky od členských štátov, musíme zaviesť nové vlastné zdroje. Zachovanie súčasného stavu nie je možné. EÚ sa musí rozhodnúť. EÚ musí čo najlepšie využiť každé minuté euro a zamerať sa na svoje priority a ciele, ktoré si vyžadujú najväčšiu pomoc zo strany EÚ.

Nové výzvy a očakávania od opatrení EÚ si vyžadujú prehodnotiť spôsob, akým funguje rozpočet EÚ tak, aby bol do budúcnosti udržateľný. Dosiahnutie cieľu slobodnej, demokratickej, silnej, bezpečnej, prosperujúcej a konkurencieschopnej Európy si vyžaduje zreformovaný a posilnený rozpočet EÚ, ktorý bude jednoduchší, flexibilnejší, cielenejší a účinnejší.

Nový prístup k modernému rozpočtu EÚ by mal zahŕňať plán pre každú krajinu obsahujúci kľúčové reformy a investície, ktorý bude vypracovaný a vykonávaný v spolupráci s vnútroštátnymi, regionálnymi a miestnymi orgánmi. Prostredníctvom Európskeho fondu pre konkurencieschopnosť by sa mala vytvoriť investičná kapacita na podporu strategických odvetví a kritických technológií. Okrem toho, prepracované financovanie vonkajšej činnosti by malo byť účinnejšie, cielenejšie a zosúladené so strategickými záujmami, pričom by malo prispievať k novej zahraničnej politike. Súčasťou rozpočtu by mali byť aj dodatočné záruky na ochranu právneho štátu. Aby sa zabezpečilo dostatočné a udržateľné financovanie našich spoločných priorít, by rozpočet EÚ okrem toho mal mať možnosť spoliehať sa na modernizované príjmy.

Predsedníčka von der Leyenová v tejto súvislosti uviedla: „Budúci dlhodobý rozpočet posilní našu spoločnú víziu Únie pre budúcnosť. Premieta naše spoločné priority do konkrétnych opatrení, ktoré prinášajú pozitívnu zmenu pre milióny občanov, podniky, regióny a výskumných pracovníkov. Vyzývame preto všetkých Európanov, aby vyjadrili svoj názor prostredníctvom verejných konzultácií, panelovej diskusie občanov alebo platformy na zapojenie občanov. Pozývame vás tvoriť moderný, ambiciózny a posilnený rozpočet. Výzvy, ktorým čelíme, sú tiež našimi spoločnými cieľmi: spoločne sme silnejší.“

Spoločná tvorba rozpočtu

Rozpočet EÚ prináša osoh všetkým Európanom a tí by mali mať možnosť vyjadriť svoje názory na jeho budúcnosť. Komisia preto dnes začína verejnú konzultáciu, v rámci ktorej vyzýva zainteresované strany a občanov, aby sa vyjadrili k budúcemu rozpočtu EÚ a politikám, ktoré by mal podporovať. Konzultácie budú otvorené počas nasledujúcich 12 týždňov. Sú dostupné na tejto adrese:

Viac..  EÚ v reakcii na Trumpove kritické vyjadrenia uviedla, že únia USA pomohla

Na panelovej diskusii občanov sa stretne 150 Európanov a Európaniek, aby diskutovali o budúcom rozpočte EÚ a predložili preň konkrétne odporúčania. Súčasne bude k dispozícii online platforma, vďaka ktorej bude mať každý príležitosť zúčastniť sa na diskusii. Komisár Serafin navyše počas roka 2025 cestuje naprieč Európou v rámci svojej iniciatívy Tour d’Europe, aby mohol osobne konzultovať s orgánmi členských štátov, so zainteresovanými stranami v regiónoch a s príjemcami prostriedkov z rozpočtu EÚ.

Komisia víta, že sa do úvah o budúcom rozpočte EÚ zapojili všetky inštitúcie a orgány EÚ, ako aj partneri, ktorí rozpočet EÚ plnia. Aby Komisia zabezpečila včasnú dohodu na budúcom viacročnom finančnom rámci pred jeho implementáciou v januári 2028, predloží jeho formálny návrh v júli 2025.

Súvislosti

Rozpočet EÚ je pre plnenie priorít EÚ zásadný. Rozpočet EÚ, ktorý tým, že združuje zdroje, umocňuje jednotu a poskytuje podporu všetkým krajinám EÚ, ich občanom, ako aj iným krajinám, posilňuje hospodárstvo a geopolitické postavenie Európy. EÚ má ročný rozpočtový cyklus a dlhodobý rozpočet známy ako viacročný finančný rámec. Toto viacročné plánovanie umožňuje predvídať výdavky EÚ, najmä pokiaľ ide o viacročné projekty a politiky.

Podľa článku 312 Zmluvy o fungovaní Európskej únie sa viacročný finančný rámec vzťahuje na obdobie najmenej piatich rokov. Jeho celkovým cieľom je zabezpečiť, aby sa výdavky Európskej únie čerpali riadne a v medziach jej vlastných zdrojov. Viacročný finančný rámec prijíma v Rade jednomyseľne 27 členských štátov EÚ na základe návrhu Komisie a po získaní súhlasu Európskeho parlamentu.

Vo viacročnom finančnom rámci sa stanovujú maximálne sumy, ktoré sa z rozpočtu Únie môžu prideliť na jej hlavné sféry činností. Tieto maximálne sumy sú stanovené pre jednotlivé kategórie výdavkov, ktoré zodpovedajú hlavným politikám Únie.

Súčasný finančný rámec platí od 1. januára 2021 do 31. decembra 2027 a jeho celkové výdavky sú vo výške 1 211 miliárd eur. Sprevádza ho nástroj NextGenerationEU, dočasný nástroj obnovy dotovaný až 807 miliardami eur, ktorý v reakcii na pandémiu koronavírusu podporuje európske hospodárstvo a posilňuje a zvyšuje odolnosť našich spoločností.

O mam

Odporúčame pozrieť

EU, komisia

EK zistila nedostatky v medzinárodnej policajnej spolupráci v 18 krajinách

Európska komisia obvinila 18 krajín Európskej únie z nedostatočnej cezhraničnej výmeny informácií medzi policajnými orgánmi. …

Consent choices