Skupina mimovládnych organizácií sa obráti na Súdny dvor Európskej únie (SDEÚ), aby zvrátila rozhodnutie členských štátov o znížení štatútu ochrany vlka dravého. TASR o tom informuje podľa štvrtkovej správy portálu Politico.
Päť ochranárskych skupín oznámilo rozhodnutie obrátiť sa na najvyšší súd EÚ v Luxemburgu s tvrdením, že minuloročné rozhodnutie Rady EÚ nie je v súlade s platnými únijnými právnymi predpismi v oblasti životného prostredia. Stály výbor Bernského dohovoru, ktorého sú EÚ a jej členské štáty súčasťou, v rámci svojho 44. zasadnutia v decembri odsúhlasil návrh dvadsaťsedmičky na preradenie vlka dravého z prísne chránených druhov živočíchov medzi chránené druhy živočíchov. Cieľom je poskytnúť vnútroštátnym orgánom väčšiu flexibilitu pri udeľovaní výnimiek na usmrtenie problematických vlkov ohrozujúcich hospodárske zvieratá poľnohospodárov.
Mimovládne organizácie – Green Impact, Earth, Nagy Tavak, LNDC Animal Protection a One Voice – tvrdia, že členské krajiny a Európska komisia pri príprave pozície Európskej únie na decembrové zasadnutie Bernského dohovoru „ignorovali alebo podcenili rad vedeckých správ medzinárodného významu“. Prípadom sa teraz bude podľa Politico zaoberať SDEÚ, ktorý by mal rozhodnúť v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov. Medzitým sa má od 7. marca uplatňovať rozhodnutie Bernského dohovoru.
Očakáva sa, že Komisia v najbližších mesiacoch tiež predloží legislatívny návrh, ktorým sa táto zmena zavedie do práva EÚ úpravou smernice o biotopoch. Ak by najvyšší súd EÚ rozhodol v prospech mimovládnych organizácií, rozhodnutie Bernského dohovoru by sa stalo neplatným, čo by znamenalo, že Komisia by následne nemohla navrhnúť úpravu smernice o biotopoch.
Dohovor o ochrane európskych voľne žijúcich organizmov a prírodných stanovíšť, známy aj ako Bernský dohovor, je jedným z najvýznamnejších medzinárodných dohovorov týkajúcich sa ochrany prírody. Aktuálne má 50 zmluvných strán.
(TASR)