Predseda Európskej rady António Costa, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. PHOTO: TASR (AP Photo/Omar Havana)

Európa musí byť v obrane suverénnejšou, zhodli sa lídri EÚ

Všetci 27 lídri krajín Európskej únie sa vo štvrtok na summite v Bruseli dohodli na záveroch o posilnení obrany bloku. Súhlasili s výrazným navýšením príspevkov na prezbrojenie Európy. Európska rada (ER) v záveroch tiež zdôraznila, že Európa sa musí stať suverénnejšou a zodpovednejšou za svoju obranu a musí byť lepšie vybavená na to, aby mohla konať a samostatne riešiť bezprostredné a budúce výzvy a hrozby, informuje osobitný spravodajca TASR.

„Ruská agresívna vojna proti Ukrajine a jej dôsledky pre európsku a globálnu bezpečnosť v meniacom sa prostredí predstavujú pre Európsku úniu existenčnú výzvu,“ píše sa v dohodnutom texte. V tejto súvislosti sa lídri zhodli na urýchlení mobilizácie potrebných nástrojov a finančných prostriedkov s cieľom posilniť bezpečnosť bloku a ochrany občanov Únie. „Únia pritom posilní svoju celkovú obrannú pripravenosť, zníži svoje strategické závislosti, odstráni kritické nedostatky v spôsobilostiach a primerane posilní európsku obrannú technologickú a priemyselnú základňu v celej Únii, aby bola schopná lepšie dodávať vybavenie v potrebnom množstve a rýchlejším tempom,“ uvádza sa v záveroch.

ER zdôraznila nevyhnutnosť naďalej výrazne zvyšovať výdavky na bezpečnosť a obranu Európy. Preto víta zámer Komisie odporučiť Rade koordinovanú aktiváciu národnej únikovej doložky v rámci Paktu stability a rastu ako okamžité opatrenie. ER v tejto súvislosti vyzvala EK na preskúmanie ďalších opatrení na uľahčenie značných výdavkov na obranu na vnútroštátnej úrovni vo všetkých členských štátoch.

Viac..  Michal Wiezik: Neúspešných žiadateľov o azyl nevie dostať EÚ späť do ich domovských krajín

Lídri dvadsaťsedmičky ďalej napríklad zobrali na vedomie zámer Komisie predložiť návrh nového nástroja EÚ na poskytovanie pôžičiek členským štátom zabezpečených z rozpočtu EÚ až do výšky 150 miliárd eur a vyzvali Radu, aby tento návrh urýchlene preskúmala. Ďalej zdôraznili význam mobilizácie súkromného financovania obranného priemyslu.

Európska rada v záveroch tiež uviedla, že obrana všetkých pozemných, vzdušných a námorných hraníc EÚ prispieva k bezpečnosti Európy ako celku, najmä pokiaľ ide o východnú hranicu EÚ vzhľadom na hrozby, ktoré predstavujú Rusko a Bielorusko. Poukázala však aj na význam obrany zvyšných hraníc bloku. Lídri sa v závere tiež zhodli, že silnejšia a schopnejšia Európska únia v oblasti bezpečnosti a obrany pozitívne prispeje ku globálnej a transatlantickej bezpečnosti a dopĺňa Severoatlantickú alianciu (NATO), ktorá je pre jej členské štáty naďalej základom ich kolektívnej obrany.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Summit lídrov EÚ

Lídri EÚ na samite mimo hlavných tém riešili aj možnú obchodnú vojnu s USA

Lídri členských krajín EÚ vo štvrtok večer v rámci takzvaného inkluzívneho samitu eurozóny, čiže rokovaní …

Consent choices