utecenci, azyl
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Komisia navrhuje nový spoločný európsky systém pre návraty

Európska komisia navrhuje vytvoriť spoločný európsky systém pre návraty, ktorý by umožnil rýchlejšie, jednoduchšie a účinnejšie postupy v oblasti návratov v celej EÚ. Nový právny rámec pre návraty, ktorý oznámila predsedníčka von der Leyenová v politických usmerneniach a na ktorý vyzvala Európska rada v októbri 2024, predstavuje kľúčový prvok, ktorý dopĺňa Pakt o migrácii a azyle, ktorý bol prijatý minulý rok a v ktorom sa stanovuje komplexný prístup k migrácii.

Vzhľadom na to, že miera návratov v celej EÚ v súčasnosti dosahuje len 20 % a roztrieštenosť rôznych systémov umožňuje ich zneužívanie, je potrebný moderný, jednoduchší a účinnejší právny rámec. Nové pravidlá poskytnú členským štátom potrebné nástroje na zefektívnenie návratov pri plnom rešpektovaní základných práv.

Nové spoločné pravidlá zahŕňajú:

  • Skutočne európsky systém vo forme nariadenia so spoločnými postupmi vydávania rozhodnutí o návrate a európskeho príkazu na návrat, ktorý budú vydávať členské štáty. Pri súčasných 27 rôznych systémoch sa tým obmedzí roztrieštenosť na úrovni Únie.
  • Vzájomné uznávanie rozhodnutí o návrate umožní členskému štátu uznať a priamo vykonať rozhodnutie o návrate vydané iným členským štátom bez toho, aby musel začať nový proces. Do 1. júla 2027, teda rok po nadobudnutí platnosti Paktu o migrácii a azyle, Komisia preskúma, či členské štáty zaviedli vhodné opatrenia na účinné spracovanie európskych návratových príkazov, a prijme vykonávacie rozhodnutie, ktorým sa zavedie povinnosť uznávať a vykonávať rozhodnutie o návrate vydané iným členským štátom.
  • Jasné pravidlá týkajúce sa núteného návratu a zároveň stimulovanie dobrovoľného návratu: Nútené návraty budú povinné, ak osoba, ktorá sa neoprávnene zdržiava v EÚ, nespolupracuje, ujde do iného členského štátu, neopustí EÚ v stanovenej lehote na dobrovoľný odchod alebo predstavuje bezpečnostné riziko. Tento prístup motivuje k dobrovoľnému návratu v rámci stanovených lehôt na opustenie EÚ.
  • Prísnejšie povinnosti pre navrátilcov vyvážené jasnými zárukami: Výslovné povinnosti spolupracovať s vnútroštátnymi orgánmi počas celého konania o návrate. Tieto sú doplnené jasnými dôsledkami v prípade nespolupráce, ako je zníženie alebo zamietnutie príspevkov alebo zabavenie cestovných dokladov. Zároveň sa posilnia stimuly na spoluprácu vrátane podpory dobrovoľného návratu.
  • Prísne záruky počas celého procesu vrátenia: Všetky opatrenia súvisiace s návratom sa musia vykonávať pri plnom dodržiavaní základných a medzinárodných noriem v oblasti ľudských práv. To sa zabezpečuje prostredníctvom jasných postupov, ako je právo na odvolanie, podpora zraniteľných osôb, silné záruky pre maloleté osoby a rodiny a dodržiavanie zásady zákazu vrátenia.
  • Prísnejšie pravidlá na obmedzenie zneužívania a zvládnutie útekov: Členské štáty budú mať k dispozícii prísnejšie pravidlá na lokalizáciu navrátilcov s možnosťou požadovať finančnú záruku, pravidelné hlásenie alebo pobyt na mieste určenom vnútroštátnymi orgánmi. Nové pravidlá stanovujú jasné podmienky zadržania v prípade rizika úteku, ako aj alternatívy k zadržaniu. Zadržanie môže trvať až 24 mesiacov v porovnaní so súčasnými 18 mesiacmi. Okrem toho odkladný účinok rozhodnutí o návrate už nebude automatický, pokiaľ sa nevyskytnú problémy súvisiace s nenavrátením.
  • Osobitné pravidlá pre osoby predstavujúce bezpečnostné riziko: Členské štáty budú musieť včas preveriť, či osoba predstavuje bezpečnostné riziko. Po identifikácii sa na takéto osoby začnú vzťahovať prísne pravidlá vrátane povinného núteného návratu, dlhších zákazov vstupu, samostatných dôvodov zaistenia. Na príkaz sudcu sa môže zadržanie predĺžiť na viac ako bežných 24 mesiacov.
  • Readmisia ako súčasť procesu návratu: S cieľom odstrániť rozdiel medzi rozhodnutím o návrate a skutočným návratom do tretej krajiny sa v nových pravidlách stanovuje spoločný postup, ktorý zabezpečí, aby po rozhodnutí o návrate systematicky nasledovala žiadosť o readmisiu. Umožňujú tiež prenos údajov do tretích krajín na účely readmisie.
  • Centrá pre návrat: Členské štáty vyzvali na inovatívne riešenia riadenia migrácie. Týmto návrhom sa zavádza právna možnosť vrátiť osoby, ktoré sa neoprávnene zdržiavajú v EÚ a ktorým bolo vydané konečné rozhodnutie o návrate, do tretej krajiny na základe dohody alebo dojednania uzavretého na bilaterálnej úrovni alebo na úrovni EÚ. Takáto dohoda alebo dojednanie sa môže uzavrieť s treťou krajinou, ktorá dodržiava medzinárodné normy a zásady v oblasti ľudských práv v súlade s medzinárodným právom vrátane zásady zákazu vrátenia. Rodiny s maloletými deťmi a maloleté osoby bez sprievodu sú vylúčené a vykonávanie takýchto dohôd alebo dojednaní musí podliehať monitorovaniu.
Viac..  Beňová: V minulosti neprijateľné deportačné centrá pre migrantov sa môžu stať skutočnosťou

Ďalšie kroky

Teraz je na Európskom parlamente a Rade, aby sa na návrhu dohodli. Komisia bude podporovať spoluzákonodarcov, aby pokročili v rokovaniach o tomto návrhu nariadenia Komisia uverejní aj pracovný dokument útvarov Komisie, v ktorom budú podrobne uvedené dôkazy použité pri príprave návrhu.

Súvislosti

V rámci Paktu o migrácii a azyle, ktorý sa začne uplatňovať v polovici roka 2026, sa budú žiadosti o azyl vybavovať rýchlejšie a efektívnejšie. Aby to bolo udržateľné, je potrebné, aby návraty nasledovali bezodkladne. Tento návrh túto medzeru odstraňuje. Navrhovaným nariadením sa zrušuje existujúca smernica o návrate z roku 2008. Návrh Komisie na prepracované znenie smernice o návrate predložený v roku 2018 bude zrušený, ako bolo oznámené v pracovnom programe Komisie na rok 2025.

O mam

Odporúčame pozrieť

Michal Wiezik, europoslanec /PS, RE/. PHOTO: redakcia/red.

Michal Wiezik: Neúspešných žiadateľov o azyl nevie dostať EÚ späť do ich domovských krajín

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Európska …

Consent choices